| ChocolateDroid a întrebat:

Am un mascul din rasa Bichon Maltez si are 2 ani. In decembrie imi voi cumpara o femela din rasa Yorkshire Terrier. Problema este : Imi e teama ca bichonul se va imperechea cu catelusa iar eu nu vreau, ea fiind prea mica si vreau sa astept cativa ani sa o imperechez cu un mascul din aceeasi rasa. Ce pot sa fac sa ma asigur ca bichonul nu va face nimic cu ea? Precizez ca nu am imperecheat bichonul pana acum cu nimeni. El sta de obicei in curte pana ma intorc de la scoala si asa vreau sa o obisnuiesc si pe catelusa. Ei fiind mereu impreuna sunt sigura ca el va face o boacana. Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| Giovanna a răspuns:

In locul tau, mi-as face doua tarcuri pentru catelusi daca nu vrei sa sterilizezi unul din ei, parerea mea ca e cea mai buna solutie, ca sa nu-i duci in vecini. Ar fi ok si un singur tarc dar probabil cel din tarc se va simti discriminat, asa ca, eu as face doua, nu e mare lucru, cu un gardulet de sarma, amenajat frumos, ii tii acolo cat nu esti acasa iar cand vii si ii poti supraveghea, le dai drumul sa se joace. Acolo in tarc sa le pui casute sa se adaposteasca iar tarcurile sa fie cat de cat incapatoare, nu e nu stiu ce, mai ales ca is talii mici cateii.

6 răspunsuri:
| Giovanna a răspuns:

Multumesc pentru fundita! :*

| irinuca a răspuns:

Dellia, căţeluşele intră în călduri pe la vreun an. Se recomandă împerecherea când au un an şi jumătate, minim.
Când căţeluşa intră în călduri, o ţii departe de mascul. Vreo 2-3 săptămâni trebuie să-i ţii separaţi. În caz contrar, masculul va face ceea ce natura lui îi spune să facă: să se împerecheze.
Ai grijă şi baftă!

| Barbie331 a răspuns:

Nu iti face griji! Ca un catel sa se impereche cu altul trebuie sa aiba aceeasi varsta!
Funda?

| zacrazy a răspuns:

Cand intra catelusa in calduri trebuie sa o tii inchisa sau departe de catel. Eventual du-o la niste vecini care nu au caini si care ar accepta unul pentru cateva zile. Poate pare inuman dar nu ai cum altcumva. Trebuie separati.

Nu retin exact dar stiu ca femelele intra in calduri de 2 ori pe an. Fiecare perioada tine aprox 2 saptamani din care doar in a 2-a cateaua lasa masculul sa se apropie.

| bubu1224 a răspuns:

E aiurea rau de tot raspunsul lu barbie:-J.nu ai cum sa il faci sa nu faca o boacana decat daca il duci la un medic veterinar sa il sterilizeze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok