| AnneMarie97 a întrebat:

Am un papagal nimfă și vreau să îl il învat să vorbească, dar nu reușesc... Ce pot face ca sa-l învat?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Ii repeti mai multe zile de mai multe ori pe zi acelasi cuvant si poate cu timpul ajunge sa-l reproduca. Aia cu "vorbeste-i zilnic" sunt povesti. Ajunge eventual sa reproduca ce aude cel mai des. Tu cum inveti o limba straina? Inveti in primul ranf cuvintele si expresiile auzite cel mai des.

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Ii vorbesti zilnic cuvinte simple si in cateva luni va invata. Apoi ii repeti altele si tot asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca papagalul are alt papagal nu va reusi sa vorbeasca.

| Astrid188 a răspuns:

Vorbeste-i zilnic. La un moment dat va ceda si iti va raspunde.