| dreams18 a întrebat:

Am un pekinez regal in varsta de 4 luni foarte rasfatat si rau. De obicei de cate ori ma joc cu el incepe sa muste (din joaca dar doare deja...) si am observat ca ieri a avut 2 iesiri nervoase (am inceput sa il cert si a latrat la mine iar cand am vrut sa il dau jos din pat a sarit sa ma muste! ) Ce pot face pentru a oprii acest comportament deplasat? Cum sa il fac sa nu mai ma muste fie din joaca fie cand e nervos (si sa nu mai care incaltarile) deoarece inca e mic si s-ar putea corecta.Nu vreau link-uri de pe net, ci raspunsuri practice care functioneaza. Pentru cel mai bun raspuns fundita si toata stima mea! happy

Răspuns Câştigător
| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. Si eu am doua pechineze. Cand erau mici faceau la fel, ma muscau, rodeau etc. Dar am inceput sa le disciplinez din timp. Cand faceau ceva rau le certam (nu le bateam). Le-am lu-at jucarii de la petshop, ca sa nu mai roada incaltamintea.

Nu ii mai permite sa te muste, daca vezi ca exagereaza nu te mai juca cu el. Cand se joaca frumos, lauda-l si recompenseaza-l!

2 răspunsuri:
| Lila10 a răspuns:

Du-l la dresaj! O sa invete sa se poarte mai bine!

| Lazar_Cristi_1995 a răspuns:

Pai eu de obicei nu dau sfaturi la rase mici, dar o sa te ajut.In primul rand,trebuie sa fi autoritar/a cu el/ea. Trebuie sa ii spui un NU foarte hotarat, sa te feresti de el, dar nu cu frica! Daca vrei mai multe detalii, despre orice in materie de dresaj canin si comportament canini, da mi add la facebook Lazar Ionut-Cristian. Sper ca ai inteles ce ar trebui facut.