| milezpinkangel a întrebat:

Am un perus care are cam vreo 2 ani.De cand am cumparat-o e foarte salbatica. Ii este frica de toata lumea si cand vreau sa ma apropii de ea incepe sa se agite in colivie. Ce as putea sa fac?

3 răspunsuri:
| emaalexandra97 a răspuns:

De obicei, asa sunt perusii la inceput, dar fiindca o ai de 2 ani, cred ca este lipsa ori de partener, ori de atentie.perusii nu-si pot stapani teama atata timp cat nu sunt cat mai mult in centrul atentiei. daca nu are partener, incerca sa-i iei unul, sau cel putin incearca sa stai cat mai mult cu ea, chiar daca este mai sperioasa(ii va trece pana la urma). perusii atunci cand nu au partener si nu sta nimeni cu ei(stau de unii singuri in colivie), incep sa se teama de lume(chiar si de alt papagal) si sa nu fie exact asa cum ti-ai fi dorit. sper ca ti-am fost de ajutor.succes

| Irinna a răspuns:

Si eu am unul :X.am citit pe net ca trebuie sa vorbesti cu ei, calm si des. dureaza pana se ataseaza(asa sunt majoritatea), dar eu zic ca merita asteptarea!

| milezpinkangel explică:

Pai a avut un partenet...am mai avut un perus dar asta vara a murit si imi este frica sa mai cumpar inca unul deoarece am suferit foarte mult atunci