| Anna2703 a întrebat:

Am de vreo 2 ani un papagal perus mascul si nu stiu cum sa fac sa-l imblanzesc. Daca pun doar un deget in colivia lui ma musca imediat. Nu ma lasa deloc sa-i umblu prin colivie si cand ii fac, curat incepe sa se agite si sa faca multa galagie. Mi-e frica sa-i dau drumul pentru ca nu stiu cum sa-l mai prind dupa dar as vrea sa-l iau in mana. Ma ajuta cineva?
FUNDA

Răspuns Câştigător
| AndreeutzaDeea a răspuns:

Asa mi s-a intamplat si mie, tot ce iti trebuie este foarte multa rabdare, vezi care este jucaria lui preferata si las-o in mana ta pe fundul coliviei si nu iti misca mana, chiar daca se agita se va potoli, cand nu se mai sperie de mana ta atunci poti apropia jucaria(in mana ta) de el.Eu am avut tot asa un perus care era un mancacios,si nu l-am mai hranit asa mult deoarece nu ii era bine pentru organism, i-am dat mai putina mancare, mi-am pus mei si in mana si i-am aratat ca am in palma, s-a urcat pe deget si imi manca meiul din palma, succes!

5 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Bună!
peruşii sunt păsări mai fricoase de fel.dar, oamenii îi pot îmblânzi, cu multă răbdare şi mult calm.
Dacă îl ai de 2 ani şi tot se mai sperie de tine, trebuie să vă împrieteniţi într-un fel.

Ziua 1-apropie-te încet de colivia lui,şi vorbeşte-i. spune-i pe nume,alintă-l.iar dacă vezi că se sperie când te apropii,faci câţiva paşi înapoi,ca să poată vedea că nu are de ce să îi fie frică de tine.
apoi,când vezi că se linişteşte, te apropii, din nou. într-un final o să se obişnuiască cu prezenţa ta.

Peste câteva zile-deschizi uşor uşiţa de la colivie. dacă vezi că se va speria, iei o clamă şi o pui pe lângă uşiţă, ca să o ţina sus.(cam aşa :http://casacuperusi.files.wordpress.com/2012/05/in-balcon-2012.jpg ). apoi,faci câţiva paşi înapoi,şi începi să vorbeşti cu el,cum făceai în zilele anterioare. când o să se "calmeze", te duci la colivie şi bagi încet mâna.dar să nu o duci direct spre el!
Mai întâi, o laşi între colivie şi uşiţă. apoi, începi să o bagi din ce în ce mai mult, şi o laşi acolo timp de vreo 2 minute.ca să se poată obişnui cu mâna ta.
Apoi,o îndrepţi spre el.îl mângâi uşurel pe burtică,apoi,îl iei în mână şi îi dai drumul din colivie.
Peruşii au nevoie de zbor ca şi de aer.aşa că,dă-i drumul o dată pe zi.(se poate îmbolnăvi dacă stă prea mult în colivie).
dacă a trecut mult timp de când i-ai dat drumul prin casă,e normal să se ciocnească de unele lucruri sau să fie agitat.dar,pentru siguranţa lui,îndepărtează oglinzile şi obiectele ascuţite din cameră. închide geamurile şi uşile,şi ai grijă să nu cumva să cadă pe sub ceva.
îl laşi câteva minute să se obişnuiască cu locul,apoi te duci spre el.
pui mâna puţin mai departe de el, apoi, încet încet, te apropii de el. dacă nu o să îi mai fie teamă, e perfect.
mai repetă exerciţiul câteva zile. apoi:
http://www.eva.ro/......-6072.html
Mult succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Quanah a răspuns:

Fii calma in jurul lui. Animalele simt cand esti agitat, suparat, nervos etc. Probabil el este asa pentru ca-si apara teritoriul. Incearca totusi sa te joci cu el, sa-i acorzi atentie, vorbeste-i calm si frumos, alinta-l. Spune-i ca este frumos etc. Le place sa fie alintati si sa le oferi cat mai multa atentie happy

| vrabiuta a răspuns:

Te musca pentru ca asa te iubeste asa face ori ce pasare dar ar fi mai simplu sa-l muti intr-o cutie

| Anna2703 explică:

Multumesc tuturor!