| Ale6197 a întrebat:

Salut everybody...am un perus de ceva timp, trei anii mai exact, si nu am reusit pana acum deloc sa il fac sa vorbeasca sau sa se ataseze de mine, se sperie foarte repede si de fiecare data cand bag mana in colivie sa se puna pe degetul meu incepe sa sara peste tot si sa se agite... nu am nici o idee de ce as putea sa fac.am citit pe unele site-uri ceva metode dar nu au dat roade, ceva sfaturi pls? straight face

Răspuns Câştigător
| AlexandraHNY a răspuns:

Lasa-l sa zboare prin casa, [asta trebuia sa faci de la inceput. apropo : perusii nu vorbescstraight face si la 3 ani sa stii ca e inca mic.ademenestel cu mancare... uite iti puii miere pe deget si arunci cateva boabe din astea de ale lor si vi cu degetul spre el cand e calm

5 răspunsuri:
| Alina140663 a răspuns:

Buna sa stii ca nu e imposibil dar e o metodacam dura...dar asa am facut eu si l-am dresat si avea aproape 4 anisori si era foarte agresiv
in primul rand il duci la veterinar sa ii tai aripile
apoi sa il scoti din colivie si sa nu ii dai sa manance (deci sa nu il bai in colivie) decat daca iti mananca din palma.si asa el va avea incredere in tine
succes.
P.S. :dar de vorbit este imposibil la varsta asta sa il dresezi sa vorbeasca

| klau95 a răspuns:

In primul rand trebuie sa fie mascul, femelele nu vb!
Poi probabil ca nu mai sunt sanse chiar daca e matur incearca totu e posibil, papagalu meu il am de afara si nuhs cat are in 1-2 luni sa obisnuit cu mine.Deci mentionand ca daca nu ai lasi cusca deschisa sa se obisnuiasca cu camera, si insfarsit cu tine, daca e in cusca inchis, nu merge.
Cel mai bine este de pui atunci e in momentu cunoasterii si zic asta ca am avut unu coco s-a dus de 2 ori afara,s-a intors, era ca din familie:X cand mancam ceva vinea si el la mine, dormea pe picor.etc.
Cu multe informati add--> the.clau95 si apropo mai am un perus cypy:X incredibil de destept

| PaulCCraciun a răspuns:

Acele metode dau roade numai cand perusul este pui ( dar nu chiar in primele zile de cand a iesit din ou), trebuie sa petreci foarte mult timp alaturi de el, asta insemnand undeva de la 4-5 ore pe zi in sus, ( ca la orice animal, primele lui luni alaturi de stapan sunt cele care definitiveaza relatia de prietenie)acum la 3 ani, este foarte matur, nu ai cum sa il mai educi sau sa te imprietenesti cu el, este imposibil. Iti spun din experienta, primul papagal care l-am avut, aveam timp sa stau cu el si era foarte prietenos si jucaus si extrem de inteligent, venea pe deget cand fluieram, il lasam singur prin casa, sa zbore, si daca ii era foame/sete se ducea singur la colivie, indiferent unde era aceasta, o cauta pana o gasea, sau daca era prin casa si se simtea singur ma cauta si venea pe umar, in general perusii sunt precum labradorii au nevoie de foarte multa afectiune. Cat despre partea cu vorbitul este aproape imposibil sa il faci sa vorbeasca, in primul rand ca perusii nu sunt genul de papagali foarte capabili sa invete sa vb(mai sunt si exceptii dar foarte putine), plus de asta trebuie sa petreci foarte multe ore pe zi invatandu-l. De fapt, ca sa iti dai seama mai usor, era un documetar la TV acum ceva vreme, pe tvr 2 parca, cu un papagal, si anume African Gray, aceasta rasa fiind una din cele mai "vorbarete" sa zic asa, iar stapana zicea ca la inceput statea si cate 8-9 ore pe zi pentru a-l invata sa vb. Acum ca perusul tau e destul de matur, nu are rost sa pierzi atat timp pentru asta, in primii doi ani, ar fi fost posibil sa il inveti ceva, dar nu mai mult de cateva cuvinte si nu propozitii intregi precum African Gray de exemplu. Tot ce iti mai ramane de facut este sa ai grija de el, pentru ca e si el un suflet, sau sa ii cumperi o pereche, dar asta e cam periculos pentru ca e posibil sa se bata intre ei pana cand unul moare, de cele mai multe ori femela omoara masculul cu lovituri de cioc in cap.

| *swper* a răspuns:

Pai am avut si eu papagal sad ...azi a murit a avut 5 ani.Eu am incercat sa-l fac sa nu se mai sperie cand bagam mana, da degeaba.sunt uni care nu o sa se schimbe nicioadata si altii care sunt mai comunicativi. Poti sa-i canti sau sa vb cu el zilnic, eu asa am facut si isi spunea numele:X. Bucurate de el sad.

| Ale6197 explică:

Multumesc pentru sfaturi happy daca o sa incerc sa fac ceva evident mult de lucru, daca nu...il ingrijesc ca si pana acum mai departe