| Gheorghita_Veronica_1976 a întrebat:

Am un perus si vreau sal invt sa vorbeasca si nu pot.nu vrea sa se aseze pe deget nu vrea mangaiat.am nevoie de ajutor!

Răspuns Câştigător
| BYAstar2 a răspuns:

Buna! Si eu am avut un perus timp de 1 an jumatate dar s-a imbolnavit si a murit! Solutia cu taiatu penelor nu este buna pentru ca va suferi mult dupa aceea. In primul rand trebuie sa pui mana la el in colivie foarte, foarte des si sa intinzi un deget la nivelul pieptului. Asa nu va avea in cotro si se va aseza pe deget. Eu asa am facut cu al meu si a devenit foarte atasat de mine.

1 răspuns:
| alexandruvet a răspuns:

Buna, pentru al invata sa vorbeasca trebuie sa il cumperi lecitina de la un pet shop si sa ii repeti acelasi cuvant de multe ori(sa nu fie un cuvant foarte lung). si daca nu vrea sa se aseze la tine pe deget, adica daca zboara poti sa il duci la un cabinet veterinar sa ii taie din penele de la aripi (sau poti tu dar ai grija cat de mult tai din ele, daca nu ai experienta mai bine dul la doctor) astfel nu mai poate zbura si o sa se aseze la tine pe deget neavand incotro. sper ca te-am ajutat. funda?