| Marinescu_Andreea_1997 a întrebat:

Am si eu un perus care are 7 luni. Este foarte distant si speriat. Cand vreau ca sa pun mana pe el da cu ciocul ca sa ma muste de deget. Cum pot face ca sa vorbeasca si la ce varsta va face asta?

Răspuns Câştigător
| Alinna20 a răspuns:

Perusilor le ia mai mult timp sa vorbeasca.Nu au o varsta exacta dar daca ii repeti in fiecare zi acelasi cuvant dar unul usor(mar) vor invata dar trebuie foarte multa rabdare, dupa aceea poti incerca si cu, cuvinte mai grele. Este speriat de tine ...probabil nu stai foarte mult timp cu el, dar daca in fiecare zi bagi mana in cusca lui putin cate putin o sa se obisnuiasca si daca mai si vorbesti cu el...o sa fie bine! Stiu astea din proprie experienta!winking

2 răspunsuri:
| Biutzu a răspuns:

In primul rand perusii nu vorbesc si stiu asta pentru ca am avut multi perusi si in al doilea rand sun niste masari sperioase rar se intampla sa nu te cipeasca(cum ar fi atunci cand sunt bolnavi)

| viotedy a răspuns:

Ba vorbesc uita-te pe you tube, dar e foarte greu sa-l inveti.