| laryissa12 a întrebat:

Am un perusi si incerc sa il dresez. mi-ar placea sa imi stea pe umar si sa mi se suie pe deget, dar, cand imi bag degetul in cusca el ma ciupeste, si destul de tare.cum as putea sa il fac sa nu ma mai ciupeasca? undeva zice ca ar fi mai usor sa ii tai penele, dar nu vreau sa fac asta, pentru ca i-as lua din libertate, dar oricum nu mai poate zbura pentru ca prostutul de el sia smuls multe din penele de pe aripi... dar cred ca lea smuls doar de stres, din cauza fratelui meu de 6 ani care nu e foarte cuminte...happy

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu spun ca perusilor le plac mai mult fara a fi dresati lasa-i asa cum sunt ei oricum e trreaba ta ce faci cu ei dar eu la ai mei le-am dat drumul prin ccasa si acum nu le mai e frica de mine

| KuroNeko a răspuns:

Baga degetu in colivie si miscal incet la o distanta mare de el si apropie degetu de el. O sa se retraga sau o sa vrea sa muste si atunci scoti degetu si dupa un timp mai faci exercitiu asta. Pentru ca daca iti bagi degetu in colivie si il misti el observa ca degetu nu i acolo pentru ai face rau.
De zmuls penele poate de la vreme ca se schimba da poate de singuratate. Daca de singuratate incearca sa nu il alsi singur acasa fara un zgomot pentru ca perusi is sensibil sau cumpara un partener de joaca. Daca i cumperi si e de sex opus o sa faca multi puii, da acestea se vand usor la petshop. Succes la dresaj

| piticul2atomic a răspuns:

Deci...incearca sa il ti liber intr-o incapere doar cu tine.in cusca nu faci nimic... dupa un timp o sa se obisnuiasca cu prezenta ta,o sa vina pe umar,pe deget,al meu dormea cu mine noaptea,statea pe burta mea,in cap, si incepuse sa scoata si niste sunete apropiate de cele omenesti, incercas a vorbeasca.asta s-a intamplat atunci cand perechea sa a evadat,dar acum ca i-am luat alt partener de colivie nu vorbeste,dar s-au invatat amandoi sa vina pe deget,pe umar, pe cap, ba chiar atunci cand apropii buzele de ei ma ciupesc usor de ele.tin foarte mult la ei si nu as putea trai daca ar scapa.multa bafta iti doresc!