| Dizzydizz a întrebat:

Am un pui de catel[e femela]Si are cam 4 luni.Cat credeti ca ma costa sa o sterilizez? aproximativ

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Catelusa este prea mica pentru sterilizare... daca in localitate ai un padoc, medicii de acolo iti pot face stelirizare mult mai ieftin de 100, 00 lei. Eu am o catelusa de 7 ani, inainte de 5 ani mi-a spus doctorul sa o sterilizez, pentru va avea probleme, va face noduli la mamele, care pot duce in cancer. A avut dreptate doar pe jumatate, a facut un nodul cat un pumn, la una din mamele, am operat-o, dar tot nu am sterilizat-o. Sper sa ramana doar cu atat.
Un sfat, la farmaciile veterinare, care sunt deservite de persoane cu studii de specialitate, sunt pastile care se dau atunci cand catelusa este in "calduri", cam scumpe 3, 00 lei bucata, dar sa stii ca merita, in aceasta perioada este bine sa o plimbi mai mult in lesa. Oricum inca nu este timpul, sa umble dupa imperechere...sunt sigura ca este o dragalasa, ai grija de ea, iti va fi cel mai sincera si fidela prietena, chiar daca ai s-o mai certi din cand in cand.

4 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

In primul rand, sterilizarea unei catele costa in jur de un milion- un milion jumate.
In al doilea rand, nu e mica pentru sterilizare. Daca te uiti pe aminal planet la emisiunea care salveaza animale, vei vedea ca puii de animale salvati inainte de 2 luni se tin acolo pana fac 2 luni, se sterilizeaza si apoi se dau spre adoptie. Si chiar daca sunt sterilizati la 2 luni traiesc bine mersi.
In al treilea rand, nu o duce oriunde sa o sterilizeze si mai ales nu te gandi la bani. In fond operatia asta o face o data in viata. Mai bine dai 2 milioane la un doctor excelent decat sa-i dai un milion unuia prost care ti-o omoara.
In al patrulea, rand nu o chinui. Daca esti sigura ca nu vrei niciodata pui de la ea, sterilizeaz-o. Este cea mai buna solutie pentru toata lumea, incepand cu ea. E adevarat ca o va durea (ca e operatie, nu zgarietura), dar daca medicul face treaba buna in 2-3 zile ar trebui sa fie ca noua. Gandeste-te cat se chinuie cand o sterilizezi si cat se va chinui toata viata cu randuri de pui, cat te vei chinui tu sa-i dai spre adoptie, cat te vei chinui sa o feresti sa se imperecheze, cat se va chinui daca face cancer si sa nu uitam de petele de sange care ii curg 2-3 saptamani cat e in calduri. Pune toata astea in balanta si vezi ce atarna mai greu: o suferinta de 2-3 zile sau toate grijile din timpul vietii ei?
In plus, daca o sterilizezi inainte sa intre prima data in calduri, sansele sa se imbonaveasca de cancer sunt aproape de zero. Daca o sterilizezi dupa primele calduri sansele cresc spre 10% si pe masura ce amani sansele cresc tot mai mult.
Sfatul meu sincer (si stiu ce vorbesc) este sa o sterilizezi cat mai repede, sa nu intre in calduri, si du-o la un medic bun. Mie mi-a murit o pisica pentru ca in cabinetul in care a operat-o era o musca si si-a depus ouale in rana ei. In cateva zile a facut viermi si a murit pentru ca o mancau din interior. Imagineaza-ti cate chinuri. Mai bine mai dai 50-100 ron in plus decat sa pateasca ceva, Doamne fereste!

NOname
| NOname a răspuns:

Eu cred ca in jur de 100 RON, poate chiar 200.

| Denisica a răspuns:

De ce vrei sa chinui animalul...(saracuta)Sa revenim la intrebare-paqna in 100 lei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam 100 dar sa stii ca mie imi pare rau ca am sterilizat-o ca a suferit f mult
o saptamana nici nu a mancat