| Nustiualtnume a întrebat:

Am un pui de Rottweiler si mananca doar mancare DeliPets se intampla ceva daca ii dau pedigree? ( cainele are 3 luni ).

6 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Nu. Atata timp cat lui ii place, si sa mai fie si pentru varsta sau talia lui, nu are ce sa se intample.

| RedNose a răspuns:

Nici una din cele doua nu este o hrana buna,nici macar de calitate premium. Daca iti permiti(financiar) treci pe hrana superpremium: acana,pro plan,belcando,eukanuba,hill's,royal canin,daca nu hrana premium e foarte apropiata de pretul la pedigree,dar e mult mai buna: BOSCH,advance,dog chow.

Hrana de proasta calitate: pedigree, darling, chappy, friskies, sacii aia din supermarket de 15-18kg cu 30lei data timp indelungat ii va crea probleme, de la probleme la sistemul digestiv pana la probleme renale.

Inca un sfat, trecerea de la hrana veche la cea noua se face treptat adica:
20% hrana noua-80% hrana veche
40% hrana noua-60% hrana veche
60% hrana noua-40% hrana veche
80% hrana noua-20% hrana veche
100% hrana noua. Daca nu faci trecerea asta si se face o trecere brusca, puiutul fiind sensibil la schimbari bruste in alimentatie se va strica la burta si nu e de preferat.

Chiar daca ma repet, pedigree se afla prin marcile cele mai proaste de hrana pentru caini, daca citesti mai adanc pe net despre pedigree vei vedea.

| Kriss96 a răspuns:

Da,se intampla. Si poti verifica singur. Mananca tu la Mc zilnic timp de 1 an sa vedem cat de repede ajungi in spital. Ok? happy Nici nu o sa ai nevoie de 1 an.

| Laura927 a răspuns:

Eu am doi catei si la niciunul nu le place pedigreelaughing
Incearca poate catelului tau ii place.
Plus ca este bine si recomandat sa mai schimbi firma.
Incearca royal canin este putin mai scump decat pedigree, dar sincer este cea mai recomandata mancare pentru juniori!

| RedNose a răspuns (pentru Laura927):

De le royal cel mai bun este starter,dupa este mai slab calitativ, cea mai buna marca fiind acana, dar si printre cele mai scumpe. In momentul de fata, cea mai scumpa hrana superpremium este canagan, iesita de putin timp pe piata.

| Laura927 a răspuns (pentru RedNose):

Multumesc de informatie, eu folosesc royal canin de cand erau mici si le-a prins bine, sunt ft activi si au o digestie ft buna, nu am avut nici o problema.
Sa stii ca am sa incerc si superpremium doar ca sa mai schimb mancarea.