| ganduri a întrebat:

Amstaff sau rottweiler? Pareri despre fiecare rasa si comparatii happy

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Daca nu ai mai avut de-afara ce asemenea rase dominante iti sugerez o femela amstaff,protectoare,dar iubitoare si mai supusa. Pentru incepatori femelele sunt recomandata,indiferent daca e amstaff sau rott. Rottweiler-ul e periculos, e un caine de paza, e nevoie de foarte multa socializare ca sa se invete cu oamenii sa nu devina agresiv. De amstaff vei ramane uimit, un caine extraordinar, dar daca vrei sa aiba caracterul specific rasei cumparati dintr-o canisa. Eu am dat 200e pe ea si este exact cum trebuie. Daca vrei un caine periculos doar sa spuna prietenii ca esti smecher,mai bine las-o balta, cu cainii astia nu-i de glumit, mai ales cu rott-ul.

p.s. eu am o femela amstaff, la fel am fost sfatuita sa fac, fiindca nu am avut de-aface pana acum cu caini dominanti si in urma cu 4-5ani ma hotarasem sa-mi iau rott, dar parintii s-au opus putin, am renuntat la idee si acum ma bucur ca nu am facut-o.

7 răspunsuri:
| MarianM8777 a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Rottweiler si despre Amstaff:Amstaff-Staffordshire Terrier:
Rasa Amstaff a fost conceputa din fostii caini de lupta, si prin urmare manifesta un caracter agresiv fiind caini cu un temperament aparte mai ales fata de cainii din jur.

Origini la Amstaff:
Amstaful e inrudit cu Bull Terrierul, ambele rase au rezultat in urma imperecherii Bulldogului cu Terrierul Alb Cafeniu. In cazul Bull Terierului capul a suferit deformari puternice. Capul Staffului imprumuta din caracteristicile cainilor de tip mastiff. Rasa a fost recunoscuta in anul 1935.

Infatisare la Amstaff:
Caini din aceasta rasa au blana fina si constitutie robusta cu un piept lat si membre puternice si drepte. Capul este patratos masiv cu un stop scurt si maxilare foarte puternice. Forta acestor caini poate fi observata in membrele posterioare.

Personalitate la Amstaff:
Stafful este un caine puternic inteligent si tenace.Este un caine prietenos cu membrii familiei dar poate fi deosebit de agresiv cu alti caini.

Sanatatea si ingrijirea la Amstaff:
Poate fi afectat rar de cataracta, care pote fi ereditara. Blana se intretine usor deoarece este scurta si nu necesita periaj. Trebuie avut grija la cainii cu blana de culoare alba sa nu se expuna o perioada indelungata la razele solare deoarece pot face cancer de piele.In conditiile in care se urmareste reducerea agresivitati si nu se doreste folosirea masculilor la monta se recomanda castarea lor.

Indatoririle stapanului:
Stapanul trebuie sa se asigure ca are controlul cainelui atunci cand il scoate afara. Daca Amstaff-ul ar ataca un caine sansele acelui caine de a scapa nevatamat ar fi egale cu zero si de aceea va recomandam sa-i puneti botnita si sa evitati locurile foarte populate. Deoarece este un caine foarte musculos trebuie avut grija cu alimentatia deoarece se poate ingrasa peste masura.

Caracteristici:

Cap:scurt, lat, cu pometi mari, stop proieminent si bot puternic.

Ochi:rotunzi, de marime medie

Piept:proieminent si musculos

Coada: atasata si purtata jos. de marime medie

Muscatura este in foarfeca

Inaltimea la greaban 35, 5-40, 5cm

Greutate: masculii: 12.5-20kg
femelele:11-16kg

Durata de viata: 11-13 ani

Culoare:alb, cafeniu, caramiziu, negru, sau albastrui, toate combinatiile cu sau fara alb.
Iubeste miscare si ii place sa se joace.

| Otils a răspuns:

Eu nu caut pe net iti spun asa pe scurt de ce aleg Amstaff-ul. Ador rottweilerii dar dupa 7 ani cred ca esti constient/a ca va trebui sa il dai sau sa il eutanasiezi pentru ca nu isi mai recunoaste stapanul.Am prieteni care au avut probleme cu rasa. Ador rasele agresive si sunt fata am avut si eu un Cane Corso si e enorm de greu de dresat.Dar Bafta e minunat sa ai un copil cu care sa te mandresti si care sa manance toti bichonii din cartier laughing.

| BellaBlack a răspuns (pentru Otils):

Am tot citit despre rotweilleri, nu inteleg de ce toata lumea confunda rottweiler-ul cu doberman-ul. poate din cauza culorii? Dupa 7 ani da, doberman-ul innebuneste si isi ataca stapanii etc etc. Dar asa ceva nu s-a intamplat niciodata la rottweiler'i si traiesc pana la 13 ani, 90% ajung la aceasta varsta...doberman-ii mor pe la 8-9 ani daca nu sunt eutanasiati pe la 7 cand o iau razna

| ganduri explică (pentru Otils):

Si eu sunt fata si iubesc rasele agresive. recent am avut grija de un amstaff de 5 luni (stapani erau plecati in Germania in vacanta)nu era dresat si facea numai ce vroia pana am pus piciorul in prag. am inceput sa ma joc cu el si in acelasi timp sa il dresez. prima data am vrut sa renunt pentru ca era foarte nazdravan dar cu timpul ne.am atasat unul de celalalt si am reusit sa ajung la ceea ce mi.am dorit. stapani lui au venit din vacanta si dupa 2 saptamani de zile m.au sunat pentru ca aveau probleme cu el nu vroia sa ii asculte. cand am intrat in curte si l.am vazut mi s-a facut inima cat un purice a venit la mine si ''ne.am iubit''. vazand asta (fostul stapan) s-a hotarat sa mi.l dea mie. cum? crede.ma nu imi pot explica nici eu. dar eu ma bucur ca acum e copilul meu nazdravan. nu asculta pe nimeni numai pe mine si sunt mandra de el big grin il iubes love struck mai ales cand isi dezveleste dinti la pechinezul vecinei mele isterice laughing

| edi1098 a răspuns (pentru Otils):

Zvonuri... depinde cum iti cresti cainele, am avut rottwailer si nu a turbat. nu s-a schimbat nimica dupa ce a facut 7 ani... Daca il inveti cu lumea n-o sa ai probleme.

| gebilxkl213 a răspuns (pentru BellaBlack):

Nici Dobermanii nu trebuie. Am avut Doberman ''femela '' si a murit la 13 ani.

| galma a răspuns:

Pai sa incepem:Atat amstaff-ul cat si rottweiler-ul sunt caini puternici/caini de paza/caini de lupta! Nu exista mari diferentieri in aspectul lor(amandoi sunt puternici,au muschi,dimensiuni mari),dar se observa unele diferentieri in comportamenul acestora:
Amstaff-ul=caine puternic,in ciuda aspectului lui, este un caine prietenos si afectuos cu persoanele pe care le cunoaste, dar poate devenii usor agresiv cu persoanele straine sau cu unele animale, daca nu este dresat! Trebuie sa fie dresat de la o varsta frageda, pentru evitarea problemelor de comportament.Este un caine de paza,asa ca va avea mereu instinctiul de a latra,dar nu agresiv,ci doar pentru a informa stapanul ca a intrat cineva pe teritoriul acestuia! Este tolerant cu familia,si cu copii,doar in cazul in care acestia cresc langa el,insa poate fii agresiv cu strainii. Dresajul se bazeaza in principal pe invatarea cainelui sa isi controleze instincul sau nativ de luptator,de aceea este bine sa se inceapa dresajul cat mai devreme.

Rottweiler=Chiar daca, prin dresaj, rottweiler-ul poate deveni un caine de companie, cu o personalitate afectuasa, totuși, rasa nu este cunoscută pentru abilitatea de a realiza relații de prietenie.Rottweiler-ul se bucură să fie singurul câine al familiei. Poate fi agresiv cu alți câini, motiv pentru care trebuie ținuți în lesă în spațiile publice. Sunt luptători puternici, care par a fi imuni la durere. Sobru, ponderat, loial, sigur pe sine, Rottweiler-ul necesită stăpâni care îl pot domina și manipula. Dresajul trebuie facut de un specialist, aceasta rasa avand obiceiul sa preia conducerea, si in timp sa ajunga la agresivitate cu stapanii.

Eu personal, cunos pe cineva, mai exact pe unchiul meu care are 2 rottweilerii,si sunt extrem de blanzi! Dresajul a fost facut la un centru special, mai exact la un centru renumit de dresaj din Germania.
Dar chiar si asa, in timp exista riscul ca acesti caini sa aiba,, devieri de comportament,,, de aceea eu as merge mai mult pe un amstaff.