| Adinut203 a întrebat:

Are cineva bichon havanez? Daca da, cat de mult latra? Poate fii influentat de alti caini care mai latra la mine pe strada? (As vrea sa il tin in curte, pe timp de vara)
Oh, iar caini de pe strada care latra nu sunt multi, dar latra cand vine cate un om. Dar am un vecin care are beagle si latra ca prostu' happy nu foarte mult dar latra. Sper sa ma ajutati. :*

4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cum ar fi sa-ti spun eu tie ca vorbesti prea mult? Toti cainii latra dar nu toti la fel. Sunt rezultatul geneticii lor si a educatiei primite. Un caine care nu latra deloc poate fi bolnav sau depresiv. Am avut eu bichon, poate maltez dar nu cred ca-i mare diferenta. Bichonul e cea mai vesela vietate din lume latra de bucurie si de joaca, nu poti sa-l opresti de la asta, e inuman. Al meu mai latra in alt mod numai cand se lua dupa colegu' pechinez, astia sunt ai dracu', musca postasul prin cizma de cauciuc. Lasa-l liber daca ai curte, ai mei erau imparati afara si iarna, ne spui tu dupa cum e.

| Adinut203 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Mulțumesc!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Adinut203):

Ok, secretul care il stie toata lumea despre caini - Cainele latra ca sa pazeasca casa si pe tine, sa-ti arate ca e devotat si nu il hranesti / ingrijjesti degeaba. Multi fac asta mai ales sa fie vazuti de stapan ( smecheri mari ) si apoi vine la tine dand din coada ca sa fie apreciat si laudat sa-i confirmi ca face treaba buna. Bisonul nu e un caine de paza dupa caracteristici, ei mai mult cauta joaca si sa fie bagati in seama. Alti caini care latra in curte majoritatea daca le dai drumul pe poarta afara de curte se linisteste si stie ca acolo nu mai este stapan si nu are atributii. Ei latra in curte ca avertisment - Aici sunt eu, tu stai deoparte. De ce crezi ca e axpresia - Casa fara caini?

| Mihai_Radulescu_1983 a răspuns:

Cainele latra in haita, mai ales la straini

uite aici mai multe despre bichon havanez: https://www.toateanimalele.ro/caini/rasa-de-caine-bichon-havanez/