| Mariukas a întrebat:

As dori sa imi iau un caine. Imi plac foarte mult rasele golden, labrador, akita inu, husky etc in general cainii de talie medie. mentionez ca stau intr-un apartament cu 3 camere, nu este foarte mare dar as fi dispusa sa il scot la plimbare destul de des. Stiu ca sunt recomandati cainii de talie mica pentru apartament dar totusi imi plac si bichnii si beagle dar preferatul meu ramane akita.
Deci credeti ca as putea tine un akita in apartament? (m-ar interesa mai mult cei care au un akita dar si cei care nu )
Multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa nu-ti iei un caine de talie medie in apartament. Si eu vroiam un husky si m-am certat cu toata lumea care-mi zicea ca ala nu e caine de apartament, dar mi-am dat eventual seama ca aveau dreptate.
In primul rand, gandeste-te la saracul catel. Iti dai seama cum ar fi pentru el sa il tii inchis in casa, fara sa aiba spatiu de alergat si de joaca, asa cum ar avea nevoie. Indiferent cat de des il scoti la plimbare, ideal ar fi sa fie liber sa alerge cat vrea el, intr-o curte.
Pe langa asta, cainilor le cade parul. Probabil ca suna ca ceva ce ar spune o mama enervanta, dar asa e. Iti dai seama cat par o sa fie prin casa de la un ditamai catelul.
Eu m-am lasat pagubasa si mi-am luat un bichon. Nu ii cade parul si ii ajunge numai canapeaua ca sa alerge. Pentru el tot apartamentul e boierie deja. Sunt o gramada de caini foarte draguti de talie mica care s-ar simti mult mai bine in apartament decat unul de talie medie si te-ar scapa si pe tine de o gramada de stres. Tu faci cum vrei, evident, dar asta e parerea mea. Sper sa-ti iei cel mai dragut catel din lume si sa te bucuri de el!

5 răspunsuri:
| scumpik45 a răspuns:

Nu cred ca akita e potrivit. Dintr-o revista stiu ca e potrivit un beagle pentru apartamentbig grin

| funyartist a răspuns:

Rasa cainelui meu este destul de apropiata ( husky) ai putea sa il ti in apartament dar asta da vei face sacrifici mari sau sa iti convingi parinti daca stai cu ei ) pentru ca o rasa de genul asta e foarte jucausa ( ca or ce alt catel) in primi ani de viata si vei ajunge de la o mica mustrare pe care o vei face ( cainelui) pentru rosul pantofilor la ezasperare prentru sos de mobila par in pat etc. Cel mari recomadat ar fi sa il duci la dresat sa invete sa faca la baie sa nu muste ( si altele) in schimb cu ingrijirea e destul de usor adica periatl va fi ceva mai greu si vara daca stai la bloc ii va fi cald. FUNDA plssssss

| NatiNatalia10 a răspuns:

Eu zic sa îți iei un Akita pentru ca nu prea lătra. Este bun pentru apartament dar scoate-l des la plimbare

| roky26 a răspuns:

Eu am o carte cu rasele ce pot sta in apartament si printre ele este si akita inu, deci poti tine acest caine in apartament.

| HellScream a răspuns:

Pai ai putea sa ti unulhappydaca chiar vreitongue