| elena10 a întrebat:

As dori sa-mi cumpar un caine de talie medie-mare(cainii mici sunt mai dificili, cand ies la plimbare trebuie sa-l tin in brate daca vad un caine mare) pe care sa-l tin in apartament cu 3 camere. Ar trebui sa stea singur cam 5 ore pe zi. Ce rase imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| AllmaGirl a răspuns:

De exemplu iti poti lua un colie e marisor inteligent elegant frumos puternic...
sau un pit pull ca e frumos, mare, puternic
sau un labrador, golden retriver sau labrador - retriver am avut si sunt inteligenti puternici intelegatori si adorabili
sau un ciobanesc nu conteaza de care toti sunt inteligenti puternici si frumosi
sau un dog german sunt foarte mari, foarte puternici si toti s-ar teme
sau un saint bernard caci e puternic, rezistent la frig si adorabil
dar astea sunt cateva exemple mai sunt atatea rase pe gustul tau... gandeste-te la cea ce vrei

14 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Iti recomand dog german arlechin, este o rasa care latra putin. Uite un link despre el:
http://www.vandcaini.ro/Dog-German-Arlechin-de-Vanzare-100---.html

| anad a răspuns:

Noi am crescut si crestem caini si la casa si la apartament. Sfatul meu este sa nu iti iei un caine mare in apartament.Este greu de dus tot timpul afara si nu-si gaseste locul, este deranjant.(avem un coker baiat in apartament si este destul de mare si tot timpul vrea atentie si joaca). Cel mai bine, daca tot vrei sa ai unul, sa il iei de talie mica.

Răspuns utilizator avertizat
| ikram a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa-ti iei caine, pe langa faptul ca iti va fi foarte greu, un caine este foarte chinuit sa stea in casa. trebuie tinut afara in curte sa aiba si el aer si spatiu unde sa alerge. Te sfatuiesc sa te reorintezi, cumpara un alt animalut care poate sa fie tinut in casa.

| Luuuv a răspuns:

Nu stiu...Iti dau niste idei plus linkul la care vezi cum arata:

-bichon maltez : http://www.vandcaini.ro/Bichon-Maltez_65.html

-Airedale Terrier:http://www.vandcaini.ro/Airedale-Terrier_101.html

-Cocker Spaniel[asta eu ti-l recomand sper sa-ti placa...iti voi mai arta si alti caina dar eu spus ca acesta este potrivit.]:http://www.vandcaini.ro/Cocker-Spaniel_88.html

-Fox Terrier :http://www.vandcaini.ro/Fox-Terrier-_95.html

-Jack Russel Terrier:http://www.vandcaini.ro/Jack-Russel-Terrier_102.html

-Pointer Englez:http://www.vandcaini.ro/Pointer-Englez_113.html

Sper ca ti-am fost de ajutor.Sa-mi spui ce rasa ai ales. Dai fundita?

| Rose_2860 a răspuns:

Eu iti recomand shar-pei, labrador retriever(mie imi plac foarte mult), golden retriever, malamut de alaska, husky.

| elena10 explică:

Nu as fi la primul caine. Am mai avut unul de talie mica(nu-mi mai trebuie asa ceva) si unul de talie medie. Apartamentul e destul de mare. In zona am un spatiu mare verde unde ar putea alerga in voie iar in weekend as merge cu el undeva pe camp, undeva unde poate alerga.

| elena10 explică:

Eu ma gandisem la un akita sau un ciobanesc german. Akita nu prea imi mai place ca am aflat ca e destul de agresiv si ca nu se prea intelege cu alti caini, deci am ramas la ciobanesc german dar totusi mi-as dori sa vad ce optiuni de talie medie sau mare as avea.

| anna24k a răspuns:

Nici una. Suna crud sau prea direct dar un caine tinut in apartament este ca si cum te-ar tine cineva intr-o cusca pe tine ca om. Da, iti da sa mananci, te scoate la plimbare dar tot in cusca te regasesti seara. Asta metaforic vorbindhappy
Cainii au nevoie de spatiu, de libertate, un apartament fie el cat de mare nu i le poate oferi. Toate astea le-am zis cu un motiv, am avut si eu un bull-dog american(talie medie spre mare) l-am crescut de la 4 saptamani pana la un an si 3 luni, dar eram acasa mai mereu. Cand am inceput munca si cand am vazut ca a ajuns la 45 de kg l-am dat la cineva cu casa si curte sa poata zburda in voie. Plang si acum dupa el, dar lui ii este mult mai bine asasad!
Inconstienta am fost la inceput cand l-am luat sa-l cresc in apartament. Pls nu fa aceeasi greseala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este normal sa-ti imparti spatiul vital cu un caine de talie medie-mare. Daca stai la casa, da, este altceva. Eu nu includ cainii in categoria "pet". Este o greseala sa crezi ca totul va fi super. Oricat de mult iubesc cainii, raman la parerea ca au nevoie de spatiu larg, unde sa se desfasoare, iar apartamentul nu este chiar spatiu larg. Nu este ca si cum ai avea acvariu sau hamster.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce caine s-ar simti bine 5 ore singur in apartament si sa nu-ti faca nici probleme, mai bine INCEARCA ALTCEVA DECAT PATRUPEDE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine nu

| mihai94 a răspuns:

Golden Retriever sau Beagle

| mihai94 a răspuns:

Beagle sau Golden Retriever