| AlaBalaPortocala_3309 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar niste carasi aurii. Sunt dispusa da dau oricat doar ca sa fie fericiti.
Ce ar trebuie sa stiu macar pentru inceput?
Am inteles ca sunt destul de greu de ingrijit si destul de bolnaviciosi, este adevarat?
Ca mananca?
Unde pot gasi mancarea?
Cat de mare trebuie sa fie acvariul avand in vedere ca vreau 3 carasi?
Cat de mult traiesc?
Ce accesorii le trebuie (plante acvatice etc.)?

Daca mai aveti alte completari sau alte obiectivitati pe care eu nu le-am punctat in intrebarile mele va rog sa mi le comunicati

Dau funda raspunsului car imi lamureste intrebarile cel mai bine.
As prefera sa primesc raspunsuri de la persoane care stiu macar ca, carasii (scuzari cacofonia) sunt niste pesti (adica nu vreau raspunsuri idioate)
Va multumesc

Răspuns Câştigător
| Giovanna a răspuns:

Eu am 4 carasei happy asa ca stiu de ce ai nevoie. Nu sunt chiar asa bolnaviciosi daca le respecti cerintele, au nevoie de anumite lucruri pentru a fi ok. E bine ca ai specificat numarul de carasi doriti, la 3 carsi ai nevoie de un acvariu de minim 40 de litri, 50 ar fi chiar ok, pare mult dar ei fac foarte muuulta mizerie si pe deasupra mai si cresc destul de mult. Ai nevoie de un filtru cu carbune, cat mai eficient deoarece apa devine toxica dupa ce o murdaresc si pestisorii se pot imbolnavi, intra in soc toxic, cu un filtru va fi ok, iti recomand firma SERA. Ai nevoie de o solutie speciala pentru scos clorul din apa si de inca o solutie de verde de malachit. Ai nevoie de sare NEIODATA din care le dizolvi cam o lingurita la 15 litri, e sanatos pentru ei. Ei nu mananca purici si nici viermisori vii, sa nu le dai asa ceva, este hrana speciala pentru carasi, ar trebui sa gasesti la pet-shop si din cand in cand le fierbi vrei 4 bobite de mazare, o decojesti si le-o dai, dar vezi sa fie inainte de-a schimba apa in acvariu deoarece se murdareste tare! Sa aiba neon care sa dea lumina suficienta. Eu le-am pus plantuta dar a avut o soarta cam urata saraca planta deoarece carasii papa verdeata si mai mult decat atat i-a daunat toxicitatea din apa. Daca vrei plantuta trebuie sa pui si substrat in acvariu pentru a prinde radcini. Pietrele pentru acvariu le iei de la pet-shop dar ai grija sa nu fie colorate ca nu e sanatos, pot fi toxice. Nu decora acvariul cu obiecte taioase sau in care se pot rani, sunt niste pestisori tare energici, se alerga unul pe altul, se joaca mult. Nu e nevoie de incalzitor deoarece nu sunt pesti de apa calda, daca pui apa temperatura medie de la robinet e ok, adaugi solutiile enumerate mai sus si e bine happy

2 răspunsuri:
| Viviannnnnna a răspuns:

Ei traiesc ceva timp.:d
tebuie sa ai accesorii foarte colorate, iar mancarea o gasesti la un magazin de animale.

| Florin_Gabriel_1974 a răspuns:

Am patru carasi aurii si unul argintiu, sant dispus sa-i vand