| dinutzu a întrebat:

Cu ce pesti se impaca carasii aurii?

Răspuns Câştigător
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Eu am in acvariu impreuna cu carasii mei destul de marisori, 4 specii de sanitari, Platy si Guppy.

13 răspunsuri:
| serban a răspuns:

Nu exista prea multe specii care se impaca cu carasii aurii. Unul dintre motive este ca aceasta specie elimina foarte multe toxine periculoase pentru ceilalti pesti (carasii aurii nu au stomac, doar un tract intestinal).
Daca tii neaparat sa pui si alti pesti in acvariu, cele mai mari sanse le-ai avea cu Weather Loach (Misgurnus anguillicaudatus). Atentie mare si la volumul de apa din acvariu, fiecare caras are nevoie cam de 20l.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru fiecare caras ar trebui 50 l apa, totusi sunt niste porcusori! in plus nu sunt violenti dar au tendinta de a inghiti tot ce le intra in gura, asa ca... mai bine doar carasei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut un beta cu un caras mare cat o palma, s-au impacat! plus 2 sanitari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine e sa-i pui doar carasi mai multe specii de carasi! ei elimina niste toxine care omoara alti pesti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca se impaca bine cu pestisorii albi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da trebuiesa stii ca le place apa rece deci caute specii comatibile eu i-am tinut fara probleme cu ancistus, hoplo dar cel mai bine se inpaca cu crapul koi succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea se impaca cu multe specii, ddar merge incercat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu guppy, cu sanitari, cu tigri, cu ramirez, roazbora si neoni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca cu guppy nu sunt pretentiosi si nu sunt agresivi

| tttitooorp a răspuns:

Cu piranha! happy

| emin3mcosmin a răspuns:

Sti ce eu zic sa renunti la carasi deoarece...sunt niste pesti...mai putini""ordonati""...adica.dupa parerea mea... ei murdaresc foarte tare apa...mai ales de la dejectiile pe care ei le au... pun si viata in pericol celorlalti pesi...am avut si eu si vrteau sa spun ca miau mancat toate plantele tulburau apa...si strica substratul... ia-ti cativa neoni sau zebrehappy

| XxBoGdYxX a răspuns:

Pai eu am avut carasii si o gramada de beta ( 28) nu pui. carasul n-avea treaba cu beta. nu se bateau, nimic.

| sindeywolf001 a răspuns:

Carasii se inteleg cu zebrele si sanitarii?