| Abdi213 a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar un catel de pitbull sau amstaff. la cate sapt luni trebuie facute vaccinurile cel pe care vreau sa-l cumpar are 1 luna si 1 saptamana!
PLEASE HELP CU VACCINURILE!

Răspuns Câştigător
| DenimM a răspuns:

1 Schema de vaccinuri

Este bine ca vaccinarea cateilor sa inceapa dupa varsta de 6 saptamani. Schema de vaccinare este stabilita de regula de medicul veterinar si se continua la un interval de doua-patru saptamani intre administrari, pana cand catelul va avea aproximativ 6 luni. De obicei schema de vaccinare a cateilor este urmatoare:

6 saptamani: vaccin impotriva parvovirozei
8 saptamani: vaccin polivalent (tetravalent)
12 saptamani: vaccin polivalent (hexavalent)
14-15 saptamani: vaccin impotriva coronavirozei
6 luni: vaccin antirabic

dupa, se face din an in an un singur vaccin.
Incearca sa te feresti de vaccinurile de la biocan, sunt cativa care spun ca nu a avut nici un efect vaccinul. Al meu catel are un vaccin de la biocan, dar nu am avut probleme cu ea. Vaccinurile se repeta din doua in doua saptamani, cam asa, iar ultimul cam la 3 luni i-l face. Dupa ultimul vaccin se mai tine cainele in casa intre 7 si 10 zile sa se imunizeze. Pana la terminarea schemei de vaccinare puiul nu se scoate din casa sa aiba contact cu alti caini si cu mediul de afara.
Oricum, schema de vaccinare si tot ce trebuie sa ii faci puiului iti va spune medicul veterinar, deci nu avea rost sa ceri o lista cu vaccinurile.

p.s. intra pe www.pitbullclub.ro si/sau www.amstaffromania.ro sa ne prezinti catelul. tot acolo gasesti tot ce te intereseaza despre alimentatie pana la dresajul acestor caini+iti stau la dispozitie crescatori de multi ani sau chiar proprietari de canise pentru ati raspunde la intrebari si ati da sfaturi.
are pedigree cainele?

| Abdi213 explică (pentru DenimM):

Il cumpar saptaman asta si trebuie sa-i fac vaccinul!

1 răspuns: