| coMpLeT a întrebat:

As vrea si eu sa imi iau un hamster sau un procusor de guineea si am cateva itrebari despre ei:
1. In primul rand care e diferenta dintre hamster si porcusor de guineea?
2. Cat costa fiecare (nu vreau sa fie de cine stie ce specie, cat mai ieftini)?
3. Ce mananca fiecare?
4. Fac galagie?
5. Miros urat?
6. Daca ii iau in mana zgarie/musca?
7. Cam cat costa o cusca sau pot face eu un fel de cusca ca sa nu mai dau banii pe una?

4 răspunsuri:
| AllmaGirl a răspuns:

1. Un porcusor de guineea este un animal social, daca vrei sa iti iei unul trebuie sa iei si un al 2lea de acelasi sex, iar hamsterul traieste sedentar. Hamsterii traiesc in medie 2-3 ani iar porcusorii in jur de 7-8 daca sunt ingrijiti bine.
2. Porcusorul: 45 de lei BOLNAV din pethop. Gratuit de la donatii. intre 100 si 200 de lei 100% santaos de rasa.
Hamsterii: 25 de lei bolnavi in petshop sau gratuit la donatii
3. Porcusorul: Are nevoie de un meniu variat, legume, fructe, si o lingura de mancare speciala dimineata (de calitate).
hamsterul: seminte si legume/fructe
4. Porcusorii: Noaptea dorm si ziua se mai joaca, dar nu e un zgomot insuportabil si nu este mereu, doar ocazional.
Hamster: noaptea fac galagie, ziua nu.
5. Nu au miros, daca schimbi rumegusul/talasul regulat si nu au spatiul minuscul nu.
6. Porcusorii: Odata invatati cu tine te ling, se joaca, se cuibaresc...nu musca fara motiv.
Hamster: Daca nu il inveti cu tine, de frica uneori, dar doar daca nu il inveti cu tine.
7. Porcusori: AU nevoie de o cusca mare, ocupa ceva daca esti o persoana zgarcita la spatiu...una de 1metru lungime si 50 cm e minimul pentru 2. COsta 120 de lei in hornbach, sau poti face din pal, parchet, anumite tipuri de lemn dar nu se da cu lac ci cu ulei de in care e non-toxic.
Hamster: intre 40 si 80 de lei destul de mica...

| bibiiiy a răspuns:

Eu am hasmter.
1-Hamsterul este mult mai mic si mai curat decat un porcusor de guineea.
2-hamsterul costa 10-15 lei, porcusorul 25-30lei.
3-Mancare speciala pentru ei, dar si legume si fructe.
4.Hamsterii nu fac galagie, porcusorii nu stiu.
5.La hamsteri miroase doar pipi lor, dar ei fac pipi intr-un singur loc in cusca, ceea ce porcusorii fac si pe parchet si miroase mult mai urat.
6.Hamsterii pot fi imblanziti si ajung sa fie docili ca un catelus, iti spun din propria experienta.
7.cusca depinde de marime.La hamsteri o cusca este mult mai ieftina decat una de porcusor. Exista custi la hamsteri si la 40lei, si la 200lei.

| Haney a răspuns:

1.porcusorul de guineea e mai marut si mai grasut
2.mai ieftin ii hamsteru'
3.mananca amandoi seminte putin rumegus...
4. porcusorul de guineea nu prea face zgomot
5.hamsterul nu miroase asa urat
6.nu fac nimic violent nici unul
7.o cusca costa in jur de 40 - 70 lei depinde.

| AleeAleexandra a răspuns:

Hamsterii sunt mult mai dragalasi decat porcusorii si mananca mai putin.
Hamsterii pot costa de la 15 lei -50 lei. Porcusorii tot cam asa (depinde de rasa)
Hamsterii mananca aproape orice. Legume, fructe(fara citrice), manacre de hamster speciala(in jur de 4 lei). Hmsterii nu au voie chestii sarate findca le distruge organismul.Pot manca si carne dar nu in exces, seminte, cereala, biscuiti, iarba. Cam la fel si la porcusori.Nu e mare diferenta.
Hamsterii fac mai multa galagie noapte (sunt nocturni), iar ziua dorm.
Porcusorii fac mai putin zgomot.

Ambele animale miros urat daca nu le schimbi astarnutul (talajul) macar o data pe saptamana.
Cand ia un hamster in mana unii pot musca altii nu.Trebuie sa-ti dai seama din magazin daca hamsterul este bland sa agresiv.
Porcusorii de obicei nu musca, dar daca o fac dintii lor pot provoca o rana mai mare decat la un hamster. Porcusorii zgarie potin.
Cusca uni hamster poate fi cam in jur de 20 lei pana chiar la 200 lei(o cusca mai spatioasa)
Eu pentru hamsterii mei am luat o cusca la 45 lei, foarte buna si destul de incapatoare, cu tot cu piese (rotita'bolde mancare, adapator, casuta)
Pentru porcusori ti-as sugera un agvariu.
sa faci o cusca nu e o idee rea. Poti sa iei o cutie de carton putin mai inalta, sa ii pui talaj.Dar sa nu lipseasaca rotita la un hamster pentru ca e cea mai buna jucarie pentru ei.
porcusorii nu prea au nevoie de piese in cusca, decat de boluri cu apa si cu mancare.
PS:scuze daca am greseli de scriere si sper cati sunt de folos.Eu as lua un hamster.