| bitsyboom111 a întrebat:

Astazi mi-am dus motanii la castrat. unul se comporta foarte ciudat pe drum, mieuna se zbatea...pe cand celalalt torcea.cand i-am adus acasa aveau ochii umflati si rosii.au plans? ce efecte negative are castratul? pisicii mei vor continua sa fie la fel de amuzanti si afectuosi?

3 răspunsuri:
| Vet a răspuns:

Ceea au motanii tai se numeste reactie adversa la anestezie, din simptomele care le descrii au fost anesteziati cu ketamina.Ketamina este un anestezic, folosit in medicina veterinara si umana, este un receptor antagonist, iar in doze mari poate produce afectiuni asupra receptorilor niu si receptorilor sigma.Mai pe romaneste, motanul are halucinatii, ii scade temperatura corpului, are stari de voma,poate avea bronho-dilatatie, poate face stop cardiac daca este in varsta, stare general proasta, apatica.O sa-si revina cam in doua saptamani.El acum din punct de vedere hormonal se schimba, doar i-a taiat una dintre cele mai importante glande.Asa,despre mancare: da-i ceva cu ph control, Royal canine young male(sau te duci si spui mancare pentru motani castrati). Castratul, are si efecte negative dar si pozitive, efectele negative pot fi aceste stari apatice, dar si ingrasarea excesiva, bineinteles daca il hranesti cu mancare speciala ph-control nu va fi obez. Efectele pozitive ar putea fi linsitea ta personala, lipsa marcarii teritoriului etc.

| bitsyboom111 explică:

Normal ca am voie, nu mai sunt copil.

| SabbyNightShadow a răspuns:

Da,au plans si nu vor fi la fel de afectuosi,pentru o perioada se vor ascunde de voi sau vor deveni mai afectuosi(dar nu cu mult) insa u trebuie sa ii linistesti,sa-i managai,sa te joci cu ei si sa dormi cu ei(daca ai voie) si daca ai voie sa dormi cu ei ai grija sa nu se certe si sa nu dormi pe ei(oricum nu-ti fa griji ca noaptea ei pleaca din pat ca se incalzesc) si daca nu ai voie sa dormi cu motanei fa-le cel mai calduros, moale si pufos culcus intr-un loc unde le place lor, dar ai grija sa fie undeva in casa(bine inteles daca te lasa parinti) si orice ar fi ai grija sa nu ii iei de burtica pe motanei ca atunci o sa ii doara si sa ai mare grija de ei si mai ales nu au voie sa manace orice.Te rog asculta sfatul meu ca si eu am pisici acasa si nu ca am 2-3, ci am 6! Si oricum ma pricep la pisici, stiu ce le face bine si ce nu.AI GRIJA!