| Girly97 a întrebat:

Avem un câine care a învățat singur să deschisă uși acum 11 ani însă obiceiul lui a devenit problematic după ce în dimineața aceasta ne-a speriat pe toți când a fost afară cu mama, nu a mai vrut să intre iar mai târziu când a vrut să intre în casă a apăsat clanța fără succes și ne-a speriat pe toți mai ales că încă era întuneric. Când am deschis ușa am văzut că era doar cățelul nostru care vroia să intre. De obicei reușește din prima să deschidă ușa dar când nu reușește mai încearcă o dată. Cum îl putem învăța că comportamentul lui ne sperie?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ati aflat ca e cainele, de acum de unde mai e panica?

| dullcat a răspuns:

E cam tarziu sa il dezvatati.Asa moare.

| Freya1 a răspuns:

Și eu am avut o catelusa ce făcea asta, deschidea ușile casei și se plimba prin toate camerele dar ne-am obisnuit. Daca nu aveți pe cineva ce vrea sa între abuziv peste dumneavoastră nu vad de ce v-ati speria.

Câinele nu mi-a fost o problema, ca nu intra prin camere numai când ii era urat și nu il băgăm în seama (stătea în casa).În schimb, ne-am trezit cu un motan in curte intr-o iarna ce sarea de sus de pe terasa pe clanta, intra în casa și se punea în pat lângă noi.Ramanea usa deschisa în plina iarna la 4/6 dimineața de ne raceam bocnă.Pe ala l-am prins și dat la cineva cu mai multa răbdare și ia spart geamul când nu a mai putut deschide ușa.Deci nu prea ai ce sa ii faci.Cateii încă sunt mai docili.

| Yuoia a răspuns:

Daca a invatat acum 11 ani, nu-l mai puteti convinge ca azi va deranjeaza pe voi. Suportati.

| Sophieka a răspuns:

Puneti in interiorul usii o incuietoare dinacea care se trage, ca la poarta si astfel, cainele nu mai poate intra, sau schimbati yala si puneti din acea rotunda fara clanta ca sa nu mai poata apasa si deschide.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate nu cred ca puteti laughing
Poate doar daca va angajati un dresor profesionist canin sa va ofere cursuri de dresaj si voua si cainelui laughing dar nici asta nu garanteaza rezultate laughing ( mai ales ca cainele nu e tocmai un copil! laughing, teoretic e, dar... laughing ) - si asta pentru ca chiar si aluia oricat de profesionist ar fi el si cat de bine nu ar cunoaste mintea catelului ii va fi foarte greu sa lupte impotriva unei smecherii pe care a invatat-o catelul acum 11 ani laughing

https://youtube.com/shorts/WnTdGCyClBU?feature=shared
laughing)

Ceva de genul se intampla atat in cazul copiilor cat si al cateilor laughing, odata invatata o smecherie, greu cu dezvatatul laughing

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Înseamnă că acesta are și el o vârstă,iar din vina faptului că deja nu este " tinerel" nu se mai descurcă la fel, asta este și în cazul oamenilor.
Nu prea aveți ce să faceți,ori vă obișnuiți să vă gândiți doar la faptul că este cățelul,ori schimbați ușa și sistemul de închidere, dar asta înseamnă să vă treziți în lătrături și nici aceasta idee nu o să prea convină.
Și eu am pățit asta cu pisica mea, la ea este povestea cu sita de la geam,ușă,etc, așa sunt ele, pur și simplu inteligente.
Sau, unul dintre cățeii mei, a văzut la câinele unui vecin cum deschidea poarta și se folosise de schema lui și în ziua de azi face la fel.