| TheLittleButterfly a întrebat:

Azi am intalnit un porumbel ranit ( avea o rana deschisa la piept si statea cu aripa intr-un mod ciudat, presupun ca era rupta) si nu putea zbura, abia mergea. Trebuie sa mentionez ca la fata locului era un caine mare si stapana lui si se uita cu parere de rau si cred ca el a provocat ranile. Porumbelul s-a ascuns dupa tufis, dar nu era pe moarte. Maine vreau sa ma duc cu mama acolo si daca il mai gasim sa il luam intr-o bucata de material pana la noi acasa pentru a avea grija de el. Cand va face progrese si isi va reveni, avem de cand sa ii dam drumul. Intrebarea este daca stiti cum am putea dezinfecta rana si sa punem un bandaj la aripa daca e rupta.
P.S. Nu ziceti sa il ducem la veterinar, ca stiti cum este: toti se asteapta la bani si ar mai rade si de tine ca te astepti pe gratis.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| WeaponGirl a răspuns:

Crezi că îl mai găsești? Ai uitat că mai sunt si caini fără stăpan, iar porumbelul nu poate zbura...

| WeaponGirl a răspuns:

Cum să îi pună spirt măh omule! Tu ți-ai pune spirt pe rană deschisă? :@ Dacă prin absurd o să-l mai găsești, curăță-l cu apă oxigenată și aplica un rivanol ceva, în niciun caz nu îi pune spirt că o să înebunească de durere. sad

| TheLittleButterfly explică (pentru WeaponGirl):

Sunt sigura ca inca este acolo, stiu ca in jumatate de ora nu s-a clintit mai deloc de frica. Sta undeva ascuns, cainii strazii nu il vor vedea. Dar daca ii curat rana cu apa oxigenata si mai tarziu cu o bucata de vata imbibata in putin spirt si apas foarte delicat si usor, tot il va durea asa de tare?

| WeaponGirl a răspuns (pentru TheLittleButterfly):

Normal că o să-l doară, ia pune-ți ție să vezi cum e, apa okigenată e pentru dezinfectare, plus că nu are nevoie de atatea pansamente și îngrijiri medicale, o să se vindece de la sine, el are nevoie de un loc sigur unde se poate vindeca și de mancare!

| WeaponGirl a răspuns (pentru TheLittleButterfly):

Cum e cu proumbelul? happy L-ai mai găsit?

| 69dacăvrei a răspuns:

Nu-i pune spirt!