| Sisjjssjjsjs a întrebat:

Azi mi-am chemat pisica de afară și am observat că merge cam dubios. M-am uitat mai de aproape și am văzut că își ține o lăbuță sus când stă ridicată. Nu are niciun fel de răni sau umflătură la exterior. Ce ar putea fi? Ce aș putea face?

4 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Poate sa fie muscata de o alta pisica, un caine, chiar un sobolan sau orice alt animal. Sau poate sa fie lovita de o masina dar e mai putin probabil. Ceea ce ar trebui tu sa faci e sa o sterilizezi ca sa nu mai plece de nebuna de acasa. Pisicile care pleaca la plimbare pe strazi sunt in mare pericol si au speranta de viata mai mica. Vezi daca sunt campanii gratuite de sterilizare la tine in zona. Sau mergi direct la un cabinet veterinar, dai un ban dar stii ca ii salvezi viata. Eu mi-am sterilizat toate pisicile

| Xox0 a răspuns:

O fi rupta?
Du-o la veterinar sa afli

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Buna! Cu siguranta daca isi tine labuta in sus are o problema la ea. Nu neaparat sa fie o fractura, ci poate fi si o fisura - fie ca e la un deget sau la radius / ulna (se intampla frecvent sa sara si le fractureze sau sa si le prinda in gard). De asemenea poate a calcat si s-a intepat in ceva sau cum au spus si ceilalti antevorbitori, s-o fi batut cu o alta pisica. Nu este cazul sa astepti ca exista riscul sa se inrautateasca situatia.
In cazul in care nu-ti permiti financiar, poti incerca sa ridici piciorul opus si sa vezi daca totusi face sprijin pe labuta pe care o tine ridica (daca face sprijin, sa zicem ca este un disconfort minor - mediu si poti incerca sa mergi la o farmacie sa isi prescrie niste medicamente, precum un analgezic / antiinflamator).
Varianta cea mai recomandata este sa mergi la medicul veterinar. Cu stima!

| Tputpu35 a răspuns:

Daca merge cam dubios, du o de urgenta la medic! Sa nu pateasca ceva mai rau