| Any_2336 a întrebat:

Azi mi-am luat un bichon havanez dar am 3 probleme: Nu a mancat mai nimic, nu ci-a facut nevoile deloc in 2 plimbari, iar 3: afara sunt vreo 5 caini langa bloc si alti 4 mai incolo, sunt prietenosi si blanzi cu oamenii, adr cand l-au vazut, toti s-au napustit asupra lui sa-l miroase, si unul aproape l-a muscat, iar cainele meu a inceput sa planga. Cand a ajuns in casa se purta de parca nimic nu s-a intamplat. Ce sa fac? Il apar de caini daca il scot din zona mea in brate, dar vreau sa-l ajut sa treaca peste asta, nu sa-l feresc.

Răspuns Câştigător
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Nu este obisnuit de acest mediu in care traiesti pentru el voi sunteti persoane straine.
De aceea nu mananca nimic pentru ca ii este frica sau stie ca voi sunteti niste necunoscuti pentru el care vreti sa-i faceti rau si cred ca-i este dor de mama lui.Se poate orice.
Daca acel bichon este pui si tu cand il scoti afara normal ca lui ii este teama cand vede alti caini care vor sa-l muste sau sa se joace cu el ii este teama si frica ca i-ar putea face rau.De aceea el este inca pui(da este al tau "pui") asa sunt ei mici sunt mai fricosi ca un orice caine dar cand va mai creste sigur va fi independent.
Treaba cu nevoile nu stiu ce pot spune dar cred ca ii este frica este un mediu strain pentru el asta este sigur.Trebuie sa-si faca nevoile ori afara ori in casa pentru ca nu va putea sta fara sa faca pipi saptamani, luni sau ani.
Metoda cu "mancarea"eu as spune ca este mult mai simpla pentru ca:
Tu ii pui mancarea lui intr-o farfuriuta(bolul pentru mancare special pentru el) stai langa el cate va minute si astepti sa manance daca nu mananca incearca sa-i iei tu cate va bobite in mana si incearca sa le pui langa botul lui sa le simta mirosul si sa i se faca pofta si apoi va manca.Dar daca nu functioneaza i-ai castronelul si va manca masa urmatoare.Serios vorbind nu va mai face fite la mancare cand chiar va muri de foame va manca ce i-ai pregatit tu.Stiu ce vorbesc pentru ca si eu am 3 caini si am avut grija de ei si stiu toata acesta experienta.
Succes! Si vreau sa-ti mai dau un sfat nu-l mai rasfata atat de mult daca nu vrea sa manance nu te mai ruda de el fi mai dura un pic nu fi moale cu el ca asa va face ce vrea din tine daca nu mananca atunci va manca la urmatoare masa.

4 răspunsuri:
| Kennysa a răspuns:

1.E normal daca l-ai luat azi sa nu manance
2.cate luni are de l-ai scos afara de acum, din prima zi?
3. goneste cainii sau ii ei cu binisorul si ii faci sa plece sau nu mai iesi cu el unde sunt cainii

| HelpMeNow a răspuns:

Pai abia azi l-ai luat, nu are cum sa se acomodeze asa repede cu tine, alintal cateva zile si va intelege ca esti prieten cu el si va fi totul OK big grin

FUnda? :X

| faSDFASD a răspuns:

1.o sa manance cand ii e foame, iar castronul sa fie langa patul lui
2. daca e mic o sa dureze ceva pana se obisnuieste sa faca afara, inchidel in baie pana cand face pipi ca sa stie mirosul unde trebuie sa se duca cand are nevoie
3cand iesi afara dale cainilor alora niste covrigei ca sa stie ca esti de al lor. Sper sa te ajute sfatirile mele, deoarece si eu am caine.

| Geo_6211 a răspuns:

In primul rand buna! problema cu mancarea e posibil sa fie din cauza ca are paraziti interni.incearca la farmacia veterinara... cere o pastiluta care se administreaza in functie de varsta si nu e decat 5 lei cred. daca nu mananca, nu are ce sa faca afara. daca nu are peste 2-3 kg incat sa ii cumperi frontline(solutie pentru purici, capuse, etc) atunci ia-i o zgarda anti-pureci.in felul asta nu vei sta cu griji cand va lua contact cu alti catei. sper sa-ti fi fost de ajutor.ai grija de catel.:*