| CoOlGirlz a întrebat:

Beagle sau Bichon? Raspunsuri cat mai complexe pentru fundita

8 răspunsuri:
| maria89nic a răspuns:

Beagle! Bichonul mi se pare o rasă de fițe, pentru fetițe mici și alintate. Prea pufoșenie, yuk. Beagle-ul e câine, nu un covoraș imaculat!

| BiuL a răspuns:

Beagle e mult mai dragut. bichon e mai de fite si mai agitat, depedent de stapan, beagle e mai cuminte si mai calm.

| CoOlGirlz explică (pentru BiuL):

Nu vreau sa cumpar! Oricum am deja un Bichon la bloc. Am intrebat ce va place mai mult!

| BiuL a răspuns (pentru CoOlGirlz):

Am zis eu ceva de cumparat? Ti-am spus care imi place mai mult (beagle) si de ce...

| ligiligi a răspuns:

Buna!
Tu alege ce iti place tie si de personalitatea cainelui:
Beagle sunt câini simpatici, calmi, afectuoşi, foarte sociabili, curajoşi şi inteligenţi.
Nu prea le place sa ii lasi singuri pentru ca ei erau invatati in haite si daca ii lasi singuri cateva zile nu ar fi indicat sa ai acest caine.
Bichonul:
E un caine mic, cu ochii rotunzi si luciosi.
Blanita e matasoasa si poate fi:
-creata
-dreapta
De culoare:
-alb ca laptele(aproape toti)
-galbui-maroniu(de obicei Maltezul)
Sunt jucausi si foarte simpatici, capul e rotund si piciorusele mici si scunde.
Sunt foarte draguti cu o fundita in cap.
Dupa parerea mea mi se pare ca bichonul este mult mai dragut.Asta spun eu acuma poate tie nu iti place atat de mult.

| cine1cine a răspuns:

Raspunsul meu cel mai complex este următorul. Faza e că viața ta se va transforma in ceva complex rău de tot din moment ce vei avea un cățel. Dragă Elena, iți recomand să-ți petreci timpul cu chestii utile. Un căine necesită ingrijire permanent plus ca atunci cand se va face mare va trebui să il duci la montă dacă e băiet iar dacă e fată va trebui să umbli cu tampoane fiindcă la fel ca și oameni, cățelușele au mentruație. Singura metodă ar fi să apelezi la castrare, dar atunci vei avea un roboțel castrat in loc de un căine puternic și sănătos. Deci, ai nevoie de timp mult, multă răbdare, ceva banuți de investit la inceput, vaccine carnet de sanatate pătuț special lesă castron pentru mancare, apoi mancare etc. Sfatul meu pentru tine este următorul. Dacă iubești animalele atunci cumpara un acvariu pune doi trei pești si veii fi mult mai fericită atunci cănd vei privi niște pești fericiti care se plimbă si se joaca in accvariu plus ca este terapie privitul intr-un accvariu te liniștește, te face mai calm, mai cald in găndire! Si daca dorești neapărat să te joci cu un cățel, poți merge in parcuri, să te joci cu un cățel și eventul să intrebi un stăpin ce implică intreținerea unui căine! Baftă multă iți doresc și nu uita. Și animalele au suflet!

| CoOlGirlz explică (pentru cine1cine):

Dragule am intrebat ce-ti place mai mult

| cine1cine a răspuns (pentru CoOlGirlz):

Dragă, iar eu ți-am raspuns căt de complex va fi viitorul tău. Nu-ți convine? Asta e! Atunci scrie și tu o scrioare la casa alba! laughing