| Karashi a întrebat:

Bine lume...ieri imi loai un hamster de cam 2 luni si sunt curioasa dc nu mananca? I-am dat detoate ce trebuia(morcovi capsuni si mancare special pentru hamsteri)
Sunt curioasa daca e din cauza ca e prea mic...

4 răspunsuri:
| Classy a răspuns:

Pai sunt doua motive: Poate este o fire mai timidahee hee adica se sperie foarte tare si refuza sa manance pana se obisnuieste cu tine; sau celalalt motiv:probabil l-ai luat cu vreo boala din pet shop. P.S:Si eu am un hamster si ca sa verifici daca este sanatos, uita-te in ochii lui si daca acestia nu au nici un fel de cicatrice sau mai stiu eu ce, atunci este sanatos. Daca are, du-l inapoi la pet shop si ia-ti altul sau du-l la veterinar urgent! Bafta! (faptul ca nu mananca poate fi si din cauza lipsei de proteine si vitamine din corp.Cumpara-i calciu de rontait de la pet shop)

| YuukiCrossYuuki a răspuns:

Ori este prea mic cum ai zis si tu, ori este "timid" cum ar veni.Adica daca l-ai luat ieri probabil este speriat si el...mai incearca si stai mai mult cu el ca poate asa se acomodeaza si el cu camera sau unde il ti tu.Eu asta cred.Cel mai probabil asta este; este prea speriat.Ar trebui sa te gandesti asa: pune-te in situatia lui-el, un mamifer atat de mic si de firav si un ediu nou, necunoscut, si in plus cand te vede pe tine sau pe altcineva de zeci de ori mai mari decat el.Nu ti-ar fi si tie frica?
Sfatul meu este sa stai mai mult timp cu el, pentru a vedea reactiile lui cand te vede, si pentru a intelege ca tu il protejezi si il iubesti si ca nu vrei sa il ranesti sau sa il mananci...rolling on the floor
Sa vezi ca poate o sa inceapa sa manance si sa se simta mai in largul lui cand se obisnuieste cu mediul care il ionjoara.Stii...tu te-ai simti in largul tau intr-un loc necunoscut?
Sper ca ti-am fost de ajutor. Funda te roooog? Ca nu am si eu nicina pana acum.Stii tu...la colectat de fundite.rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Ii este frica.
2. Poate e bolnav de ficat(al meu era bolnav de ficat, iar culoarea blanii era cenusie si nua vea nici un luciu)si deaca verifica culoarea blanii.
Ps.:Hamsterii nu au voie capsiuni! Pot muri! Apropo nici citrice nu au voie!

| justme97 a răspuns:

Cred ca trebuie sa i lasi o perioada de acomodare
pentru el e o noua casa si pana se obisnuieste asa va face
sincer sa ti spun nu stiu daca e prea mic adica mic era la 4-5 saptamani dar la 2 luni mi se pare ok
ai rabdare cu el
si daca trece prea mult timp si nu manaca eu zic sa l duci si o tura la veterinar ca sa ti iesi din pareri
succes
:X