| Bendes a întrebat:

Acum 2 zile am gasit un sarpe mic de apa aproximativ 10-15 cm, imi plac aceste animale si asa ca am decis sa il pastrez am un acvariu frumos pentru el asa ca nu-i problema. Nu stiu ce mananca e foarte micut ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| klau95 a răspuns:

Ca sa se dezvolte si sa creasca/traiasca bine are nevoie de spatiu si loc amenajat pentru ei ca in mediul natural.Umiditate,un adapost, plante, etc.Si nu in ultimu rand de hrana care se face cam greu rost deoarece trebuie hranit cu mamifere mici congelate.Dar intereseaza-te la un medic veterinar si vezi ce iti recomanda sa-i dai sa manance.
Daca e conplicat sa il cresti dai drumu de unde l-ai gasit sau intr-o padure.
citeste si asta http://www.zooland.ro/Doriti_sa_aveti_un_sarpe_de_companie-3786.html

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| 93Anna93 a răspuns:

Pestisori micuti? Nu stiu... e doar o idee. Am auzit ca hrana trebuie omorata inainte de a o da sarpelui pentru ca acvariul este prea mic pentru ca sarpele sa isi exercite rolul de pradator si daca il hranesti cu rozatoare vii (de exemplu), ar putea fi atacat sau chiar ucis de "prada".

| Λl๓a a răspuns:

Lacuste(serios), pestisori, soareci, etc.