| NCL a întrebat:

Acum 3 zile am primit cadou o Chinchila (este baietel)sunt putin ingrijorata doarme foarte mult. sta nemiscata parca este moart daca o ridic din cusca se trezeste, e normal sa doarma asa profund? In rest e foarte dragalas mananca se joaca e foarte afectuos.dar ma sperie cum doarme.big grinPupici si Sarbatori fericite:*

6 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Da, se mai intampla ca unii sa aiba un somn foarte profund. Este posibil ca dupa ce mai creste sa nu mai fie asa somnoros. Insa daca pe parcursul zilei este ok si doar asta este problema, nu trebuie sa iti faci griji.

| IoanaSorina a răspuns:

Poate ii e somn sau are ceva boala. Du-o la medic si vezi ce zice :*

| vrabiuta a răspuns:

E vorba de perioada de iarna cand intra intr-un fel de hibernare, mai bine zis somn de iarna. Dupa ce va trece sezonul de iarna va deveni mult mai activ si va incepe sa rontie, iti dau unm sfat dai ceva de rontait de preferat o crenguta verde

| Denny_Denisa_2001 a răspuns:

Are cineva o chinchila?

| mihai22222 a răspuns:

Nu are nimic asa sunt ei o data ce mananca si e jucaus inseamna ca e sanatos despre somnul lui asa va durmi el bustean eu zic sa i aduci o partenera sa nu se mai plictiseasca

| BizuBVBArmy a răspuns:

Am si eu chinchila dar e fetita. Si a mea doarme toata ziua deoarece sunt animale nocturne nici o data nu ai sa vezi o chinchila care sa se joace ziua si sa doarma ziua ele sunt la fel ca celelalte rozatore. Te rog nu mai fi speriata ca nu are nimic asa sunt ele.
Nu ii asculta sfatul lui mihai 22222 p ca sinsiloiul tau nu va fi in siguranta cu o femela Ca si in salbaticie femela dupa ce sa imperechiat se retrage deoarece sunt excesiv de agresive deoarece se apara pe ea si pui sai. Daca vrei si o fetita sigur se vor imperechea femela va bate masculul omorandul. Iti poti lua 2 custi sa ii ti separat daca vrei 2. Sa nu te lasi pacalita daca pui custile una langa alta femela se va duce si se va uita la mascul pupanduse cu acesta pitre grati deoarece vor se se imperechieze dupa imperechiere se vor bate asa ca daca le lasila imperechiat lasale 10/5 minute si separale femela va scoate scancete dupa mascul dar asta e normal. Gestatia durea aprox 111 zile