| ℬaby a întrebat:

Acum 3 zile pisica mea a fătat 4 pisoiaşi, foarte mici. Ieri au murit toţi. Pisica a fatat prima dată. De ce au murit pisoi?

P.S : I-a alăptat des, nu cred că era problema de asta.

Mă lămuriţi, vă rog?batting eyelashes

Dau fundă! :*

Răspuns Câştigător
| adsx a răspuns:

De obicei primii mor. Pisica nu are instinctul matern la primii pisoi

| Ţăpeşu a răspuns (pentru adsx):

Pisica mea a fătat la fel, prima oară, iar pisoii ei au împlinit deja o lună.

11 răspunsuri:
| kitty00 a răspuns:

Cand a fatat, a fatat singura? Sau cu ajutorul tau/parintilor?

| ℬaby explică (pentru kitty00):

Unul dintre pisoi a fost fătat de faţă cu mine. big grin

| Ţăpeşu a răspuns:

I-a omorat un motan, ca sa aiba pisica iar calduri. Asa se intampla de obicei.

| ℬaby explică (pentru Ţăpeşu):

Nu are cum pentru că eu am stat lângă ei mai tot timpul, şi plus de asta am şi un căţel care nu lasă nicio pisică străină să umble prin curte, fugărindu-le. De asemenea, căţelul a stat 24 / 24 de ore lângă ei, zici că le-ar fi fost tată! laughing) Şi nu se pune problema să le fi făcut el ceva, deoarece pisica a fost prin preajmă, ba din contră, el îi spăla.

| Ţăpeşu a răspuns:

Dacă ia-ţi atins, li se schimbă mirosul, parcă, iar pisica mamă nu-i mai recunoaşte.

| Adryanna2000 a răspuns:

Imi pare rau, insa se mai intampla.Probabil n-a fost pregatita. Nimeni nu poate spune cu exactitate ce s-a intamplat si de ce a mancat puii, insa ca in majoritatea cazurilor nu cred ca afost suficient de matura.

| Pufuletss a răspuns:

Off saracutii, nu stiu ce s-a intamplat eu nu am pisica, am cateii puppy dog eyes dar cred ca pisica nu a fost pregatita pentru asta, si de aceea au murit sad

| sweetygirl92 a răspuns:

Uneori, mama nu accepta pisoii poate i-ai atins cand erau prea mici pentru ca atunci cand mangai un animal ii transmiti mirosul tau iar pisica mama nu i-a mai recunoscut chiar daca aratau la fel dar mai poate fi o problema-- pisoii erau mult prea mici si nu au putut supravietui cu toate ca au fost hraniti bine.

| camyerasy a răspuns:

Asa s-a intamplat si la pisica mea a fatat 3 pui. Daca iti mai aduci aminte pui aveau par pe labute daca aratau ca un fel de sobolani cu coada fara par si cu picioarele rase atunci erau nascuti prematur pisica ii tine in burta intre 56 si 64 de zile. Daca dupa ce mama i-a lins arata ca niste ghemotoace de par erau bine deci daca aratau asa au murit ori ca ati atins puii ori, s-a mai intamplat, cand mama a iesit sa manance puii S-au dus dupa ea, la lumina si au muri.(Pisicile nu fata intr-un loc intunecos de geaba.) Funda?