| Berar_Roxana_2000 a întrebat:

am 2 caini rasa beagle de 4 luni si isi fac nevoile prin toata casa. Am incercat cu covoras absorbant(pampers pentru caini) dar tot il rup.Afara nu pot sa ii scot pentru ca sunt in perioada de vaccinare. Cum as putea sa ii invat sa Faca doar intr-un loc?

2 răspunsuri:
| Rocsid a răspuns:

Sunt micuti inca..al meu catel se scapa si acum de bucurie in casa.Nu mult dar e involuntar.
Pana nu termini schema de vaccinare sa nu ii scoti te rog afara...presupun ca stii la ce boli ii expui pe micuti.
Nu prea poti sa faci mare lucru decat sa ii lasi in hol sau undeva unde ai gresie pe jos si sa fie mai usor de curatat. dupa ce termin cu vaccinurile le dai mancare si apa si vezi cam dupa cat timp au nevoie afara..astfel vei stii ca dupa aproximativ 20 de minute au nevoie.
O alta metoda ar fi sa ii iei pe amandoi in brate cand ii prinzi ca adopta pozitia aceea cifozata ca sa isi faca nevoile.ii iei pe sus is fugi cu ei afara...o sa faca si pe tine..deci iti recomand haine rele prin casa o perioada.Ei o sa te vada panicata si o sa constientizeze ca nu e ok sa faca in casa...Nu are rost sa ii bagi cu nasul in nevoi sau sa ii bati cu ziarul..inca sunt mici.
Sa te bucuri de blanosi!

| Berar_Roxana_2000 explică (pentru Rocsid):

Azii au facut ultimul vaccin si dupa 15 zile incep sa ii scot afara. Multumesc de toate sfaturile!