| BriannaJ a întrebat:

Hei, am un câine de aproape 4 luni, i-am cumpărat covoraș absorbant, la început își făcea nevoile pe el, dar si prin casa, acum roade covorașul, chiar si dacă este murdar.
Ați putea sa îmi spuneti ce pot sa fac ca sa nu mai roadă covorașul, si sa învețe sa își facă nevoile pe el si nu prin toată casa?

4 răspunsuri:
| ignore a răspuns:

E normal sa roada asa faci toti.si eu am un labrador si are tot apropate 4 luni.Eu nu i-am luat covoras niciodata.cand facea in casa o bateam peste fund cu palma cu ziarul cum nimereamlaughing)si o inchideam pe hol sa stea cuminte. dupa o luam o bagam cu capu unde a facut si ii ziceam"N-ai voie. NUUU"Cand am luat-o o scoteam afara de 7 ori pe zi.I-am gasit un loc pentru nevoi cu iarba si face numai acolo.mai facea decat dimineata. acum numai face deloc.O scot la 7 dimineata 5 min.la 1, 5 minute.la 5-6 5 minute.iar seara o scot de la 9-11, 12 cat stau si eu afara.Mai are noroc cateodata si o mai plimb si pe l 12 mai multlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna brianaj,

Stai calma cand sunt mici toti cateii rod! Mobila covoare papuci. Etc.
Pentru a il invata sa faca pe pempars ii poti cumpara un parfum special de la pet shop!

Mai poti sa ite uiti la el si cand vrea sa faca il duci pe pempars

Va invata happy

SUCCES!happy

| Amegadaisuki a răspuns:

Simplu fai un program de iesit afara si scapa de covorasi

| Roxy2106 a răspuns:

În primul rand:nu poți sa îl ți toată viața cu acel covoraș. Este adevărat, la început toți fac nevoile în casa, dar asta trece.Trebuie sa îl cerți și sa îi faci un program când sa îl scoți afară. Eu am un cățel de 8 ani și așa am făcut. Iam făcut un program când sa iasă afară. Programul este acesta:
La ora 8-9 dimineata
La ora 3-4 după-amuaza
La ora 7-8 mai pe seara
Și la ora 10-11 seara
Sper sa urmezi acest program și cu cățelul tău. Funda?