| BellaBlue a întrebat:

Am 2 peruși și mai nou le-am cumpărat un cuib micuț de la Pet Shop, iar ei se urcă pe el si îl ciugulesc (am impresia ca îl mănâncă).Ce înseamnă asta? Credeți ca femela vrea sa depună ouă? Apropo femela este tânără are cerumenul alb.
Mulțumesc!

1 răspuns:
| gpaul a răspuns:

De cele mai multe, perusii isi construiesc singuri cuibul, si asta doar cand au neaparata nevoie (cand vin oole). Dar, din cate stiu, fiind pasari ce traiesc in grupuri destul de mari in salbaticie, nu se intampla prea des sa se inmulteasca cand sunt doar 2 (sansele sunt aproape zero). Si eu am sperat cand am avut perusi sa faca oua, dar in van happy