| AnnyLovx a întrebat:

Am 3 papagali, perusi, toti 3 au acele nari diferite, unul roz, unul albastru deschis cu alb si celalalt albastru inchis.
Care sunt fete/baieti si care e baiat/fata?

Răspuns Câştigător
| MariA00 a răspuns:

Femela are coloritul foselor nazale gri-maro iar masculul il are albastru - violet. In perioada de imperechere culorile devin mai intense.

Coloritul apare dupa 6 luni
La pui fosele nazale sunt colorate roz la mascul si alb la femele.

Sper ca te-am ajutat.

| AnnyLovx explică (pentru MariA00):

Multumesc!

| MariA00 a răspuns (pentru AnnyLovx):

Cu placere!

6 răspunsuri:
| biwltyad a răspuns:

Pai cei doi cu albastru sunt baieti, si cel cu roz e fata, nuanta difera de la individ la individ

| AmD a răspuns:

Cel cu ciocul roz este femela, iar cei cu albastru sunt masculi.
Pe parcursul timpului ciocurile si picioarele devin gri la culoare.
Sper ca te-am ajutat!
Pupici!

| 3dPinqTwiister a răspuns:

Iti dai seama dupa culoare, marime si..comportament pentru ca masculii sunt mai agresivi sau altii sunt mai neastamparati:p