| คlєxヅ a întrebat:

Salut,am si eu 2 perusi, mai exact doua fete,Loli si Lili. Lili e mai energetica,si este mult mai mica decat Loli,Loli e mai linistita,dar intrebarea mea este,cum aflu daca Lili este baiat sau fata? De ceva timp le vad ca se curata mereu,si Lili are un pic de albastru pe la nari,domnul de la care le-am cumparat mi-a zis ca sunt amandoua fete,insa eu cred ca domnul acela a gresit si mi-a dat o fata si doi baieti (primul baiat era batran,foarte batran si a murit asta vara) pana si tatal meu mi-a zis ca e posibil ca Lili sa fie baiat,ceva mai tanar. Si inca ceva,nu are narile chiar de culoarea pielii,le are albe si un pic de albastru deschis. Si mentionez ca in vara trecuta Loli si Flafy (baiatul) erau impreuna,dar dupa putin timp Loli si Lili erau amandoua din nou,iar baiatul a inceput sa se simta singur,probabil a murit si de asta sad dar eu zic ca ar trebui sa cred ca a murit de batranete,ca sa nu ma simt rau. Funda+vot. Apropo,chiar si in clipa asta, fetele se curata :S... E o intrebare mai mult pentru specialisti, ca sa stiu daca trebuie sa cumpar o fata sau un baiat.

Răspuns Câştigător
| Dragosh15 a răspuns:

Salut! Aici depinde de perusi deoarece multi crescatori chiar daca se ocupa de mult cu cresterea perusilor se pot insela il legatura cu sexul pasarii.
Masculi au narile de un albastru intens iar cand sunt inca pui(tineri), culoare narilor este roz(se confunda cu femelele) iar la femelele adulte culoare narilor este un roz intens catre maro SI AICI se confunda iarasi deoarece femelele tinere au narile de culoare albastru deschis! Sper sa te fi ajutat! Daca mai e ceva astept intrebari pe peretele meuwinking

4 răspunsuri:
| MykyTha a răspuns:

Hey! Si eu am perusi. Dac are narila albastru sau mov inseamna ca este mascul, iar daca are narile galbene sau maro inseamna ca este femela. :X

| Dragosh15 a răspuns:

Poti sa adaugi o poza cu perusii?

| คlєxヅ explică (pentru Dragosh15):

Nu,nu am facut inca poze cu ei sad.

| Taigra a răspuns:

Pai...Masculii au narile albastre, mov, iar femelele roz. Sper ca te-am ajutat!