| Kassandra2 a întrebat:

Am de 3 luni o pereche de perusi. Pana acum totul a fost bine si frumos, se intelegeau bine, se jucau, se pupau, acum masculul a inceput sa o respinga pe femela, ea vine la el sa caute joaca, iubire, dar el o fugareste, daca continua asa cred ca va trebui sa ii despart ca sa nu se raneasca. Intrebarea mea:de ce a inceput perusul sa aiba acest comportament?

3 răspunsuri:
| Goddessss a răspuns:

Poate cusca e prea mica, iar masculul doreste mai mult spatiu. Oricum cv nu e prea ok...

| GouDidodino a răspuns:

S-a plictisit de ea sau are pe alta

| LoremIpsum a răspuns:

Ai avut ghinion să primești un mascul homosexual. Din păcate, nu e un caz izolat, se întâmplă la mai multe specii de păsări. https://www.herebird.com/gay-birds/

O potențială soluție pentru asigurarea armoniei în colivie ar fi să te duci la magazinul de unde i-ai cumpărat și să încerci să schimbi fie masculul homosexual cu unul heterosexual, fie femela cu un mascul homosexual.

Dacă întâmpini dificultăți, explică-le reprezentanților magazinului că, potrivit art. 1707 Cod civil, vânzătorul are obligația legală de a garanta pentru viciile ascunse are fac bunul vândut impropriu întrebuinţării la care este destinat sau care îi micşorează în asemenea măsură întrebuinţarea sau valoarea încât, dacă le-ar fi cunoscut, cumpărătorul nu ar fi cumpărat sau ar fi dat un preţ mai mic.

Ideal ar fi să optezi pentru amandoi masculii homosexuali, cântă mai frumos. A se vedea Ricky Martin, George Michael, Freddie Mercury, Elton John etc.