| Animals890 a întrebat:

Buna, am doi hamsteri pitici rusesti. Masculul are 9 luni iar femela am cumparat-o recent acum 2 zile. Se tot bat. Au o cusca suficient de mare, o casuta mica si mancare suficienta. Imi puteti spune ce sa fac ca sa nu se mai bata? Si sa se obisnuiasca?

4 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Le pui în cușcă o poză cu Putin!

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Incearca sa ii tii separat si obisnuieste-i impreuna punandu-i intr-un loc neutru, nu in cusca. Sunt teritoriali si de aceea apar altercatii. Oricum, sunt sanse sa nu se impace deloc si sa trebuiasca sa ii tii separat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Instinctul de a-și proteja teritoriul si rezervele de hrană este puternic la hamsteri. Masculii sunt mai posesivi decât femelele. Astfel de lupte apar de regula când introducem un hamster nou in cușca altuia. Musafirul este văzut ca un intrus si va fi atacat.
Atunci când aduci un hamster nou este bine ca interacțiunea dintre ei să se facă pe teritoriu neutru. Daca nu ai altă cuscă la dispoziție, reconditioneaz-o pe cea existentă. Spală temeinic cu apă fierbinte si detergent de vase cusca precum si accesoriile, înlocuiește așternutul cu unul proaspăt. Elimină orice urmă de miros a hamsterului vechi pentru ca locul sa fie considerat nou de ambii hamsteri. Mai întai adaugă hamsterul nou în cușcă, apoi dupa zece minute pe cel vechi. E firesc ca la început cei doi sa se adulmece si sa se alerge. O ierarhie trebuie instituită. Daca continuă sa fie agitați și să se atace împarte cușca în două cu ajutorul unui grilaj sau plase. Astfel cei doi au posibilitatea să se cunoască de la distanță fară a se răni reciproc.
SPER CĂ TE-AM AJUTAT
Am văzut că ești user nou pe TPU, așa că îți doresc bun venit pe platformă!
Bye!

| DracuIaV2 a răspuns:

Animalutze mici si pufoase tongue yey