| JammyBrooks a întrebat:

Am doi hamsteri pitici rusesti. Femela e mai mica decat masculul si masculul cred ca o musca.Noaptea aud mereu chitaituri destul de tare. Oare se musca sau ce se intampla? Trebuie sa-i separ? Si eu sa-u imperecheat pe data de 2 octombrie, e vreo sansa de a fi femela gestanta si din cauza aceasta(cand masculul intra in calduri)femela nu-l accepta si el o musca? Sau doar ma insel.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| GIRLBELIEBER a răspuns:

Ar trebui sa ii separi...am o 2 colege care au niste hamsteri indiferent cai femela /mascul ei se bat dar nu situ neaparat de ce colegele mele leau pus pe amandoua si au inceput sa se bata ff rau nu stiau nici cum sa le desparta mai bine iai desparti

| galma a răspuns:

Hei si eu am hamsteri piticii rusesti.S-ar putea sa se bata.Ai observat vreo rana pe femela? Daca da, ar trebui sa ii separi. Daca femela este gestanta, masculul nu ar fi o problema.Masculii le ajuta pe femele cu cresterea puilor.Vezi ca femela sa nu ramana de mai mult de 2-3 ori gestanta, si nu consecutiv pentru ca este un risc foarte mare ca ea sa moara.

| JammyBrooks explică (pentru galma):

Adica o femela de hamster are dreptul la doar doua gestatii pe perioada intregii vieti?

| galma a răspuns (pentru JammyBrooks):

Cam da.2-3 dar nu una dupa alta ci la intervale mai mari de timp.happy

| dannymfc a răspuns:

Din cate stiu daca cei doi stau in acelasi loc cand unuia din doi le vine timpul de imperechere iar celuilalt nu...ei incep sa se bata! Fa o separare intre ei de 1-2 saptamani(in asa mod incat sa nu se vada unul pe celalalt.dar sa se poata auzi) dupa 1-2 saptamani pune-i pe amandoi in acelasi loc..in timpul ne-stat impreuna, ei au creat un dor imes unul pentru celalalt iar fetita o sa il accepte(dupa cate imi dau seama dupa intrebarea ta, fetita nu il accepta pe baiat)!

| JammyBrooks explică (pentru dannymfc):

Pai cam asa...pe 2 octombrie la acceptat si sa-u imperecheat de atunci femela nu a mai intrat in calduri si de atunci o musca masculul.