| tutun250 a întrebat:

Am gasit pe jos un pui de vrabie de cateva zile (nu are nici puf pe el). Ce pot face ca sa il ajut? Nu pot ajunge la cuibul lui. Ce mananca?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă nu ajunge în cuib la mă-sa, are o problemă gravă

| Dismally a răspuns:

Cred ca niste faina de porumb inmuiata in apa ar fi ok.

| PainTech a răspuns:

Am invatat din proprie experienta ca e foarte greu, daca nu imposibil, sa hranesti un pui de pasare "salbatica". Orice i-ai da, e foarte posibil sa refuze hrana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o vrabie omule, revino-ti
du-te in parc ca gasesti cateva sute

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roaga pe cineva sa te ajute, pune-l inapoi in cuib! nu poti avea grija de el, este prea mic si are nevoie de mama lui. big grin

| Foxglove13 a răspuns:

Buna!

Vrabiuta este destul de sensibila mai ales neavandu-si mama. Pentru a o ajuta sa-si revina si sa prinda ceva forta, recomand sa faci un cuib temporar (intr-o cutie de carton).

Mancarea trebuie inmuiata in apa sau probabil data cu pipeta.
Am sa-ti las mai jos niste link-uri care ar putea sa te ajute desi, te sfatuiesc sa mergi si sa ceri sfatul unui veterinar.

https://healthypets.mercola.com/......to-do.aspx

https://www.youtube.com/watch?v=euKlcP1tNlw

https://www.wikihow.com/Help-a-Baby-Bird-That-Has-Fallen-Out-of-a-Nest

Mult noroc! :)

| wolfves a răspuns:

Ceva mai moale, cauta pe net. Si cred ca ar trebui sa ii dai cu pipeta pentru ca nu cred ca va deschide ciocul. Du-l la veterinar sau incearca sa il pui cumva in cuib. Sper sa fie bine!

| NakGeorge a răspuns:

Daca il pui in cuib, ma-sa o sa abandoneze si puiul si cuibul.

Fie ai grija de el pana este in stare sa se descurce singur, fie il dai la o pisica sa il manance

| andreiadrian12 a răspuns:

Ma poti contacta pe contul TPU prin mesaj referitor a vrabiute randunele! Am o fetita copila careia ii plac, platesc oricat pentru o vrabiuta randunica femela si colivia si transportul specializat curierul dupa 15 mai iau pensia.