| Ioana_M_2000 a întrebat:

Am gasit un pui de vrabiuță. Sincer nu stiu exact daca avea capul sucit cand l-am gasit, dar peste cateva ore a inceput sa il tina intr-o parte. Nu stiu daca e din cauza ca am incercat sa il ajut sa zboare si poate s-a lovit, sau asa e el. L-am lasat afara intr-o cutie cu niste pâinică si iarbă ca sa stea mai comod. Si l-am pus pe pervazul unui apartament nelocuit de nimeni. ( l-am pus cu tot cu cutie.) Nu vrea sa manance absolut nimic. I-am bagat in cioc cu penseta o bucată foarte mică de pâinică, a tinut-o putin si a scuipat-o. Am incercat si cu insecte facute bucățele mici, si pe ele exact la fel, le scuipa. Apă am pus intr-un căpăcel si l-am bagat cu ciocul, a reusit sa bea putin.Maine dimineata merg sa vad daca e bine si mai traieste. As avea nevoie de niste sugestii despre ce ar putea avea la cap sau gâtuț. Si ce as putea sa ii dau de mancare in caz ca mai traieste. Sper sa fie bine!

1 răspuns:
| Robert_Emanuel_Nagy_1998 a răspuns:

Imi pare rau sa iti zic dar daca ii pui care inca mai trebuia sa stea in cuib nu ai ce sa ii faci. In mod normal ar trebui dus la un medic veterinar care se pricepe la pasari dar in Romania nu prea o sa gasesti, ca din pacate nu avem centre pentru animale. Cel mai probabil ca pana la urma o sa moara. Am bagat o data la un pui de pasare firmituri, insecte si apa direct pe gat, ca daca o bagi pe cioc nu o sa o inghita dar si asa a murit. Puii au nevoie de mama lor. Chiar si daca ar manca ce ii dai tu tot nu o sa creasca cum trebuie si nu o sa fie sanatoasa+ ca nu se dezvolta penajul cum trebuie. Ii mai complex cu pasarile, trebuie hranite cam din 20min in 20 sau ceva de genul depinde de pasare si nu chiar orice. Si cel mai important nu o mai lua in mana sau sa te mai uiti la ea ca doar p sa ii grabesti moartea. Pasarea o sa te vada ca un pradator nu ca un om buna care incearca sa o ajute si o sa fie foarte foarte stresata, stres care o poate imbolnavi sau omora. Desi probabil nu o sa gasesti pe nimeni sa o ingrijeasca corespunzator o sa iti recomand sa incerci sa gasesti pe acel cineva ori lasa-o sa moara, oricat ar fi de crud lasa-o sa moara, ca tu nevand exp di incercand sa ai grija de ea nu vei face decat sa o torturezi.