| anonim_4396 a întrebat:

Sai! am gasit o vrabiuta inca pui si nu poate sa zboare...cu ce sal hranesc?

18 răspunsuri:
| ed23tm a răspuns:

Am mai patit si eu, l-am ingrijit cum am putut dar a 2 zi a murit.
Ce rau imi pare, dar un om nu poate tine locul parintilor (pasarilor mame).

| katala a răspuns:

Daca sunt prea mici :
fierbi un ou tare. il pasezi bine (eu il treceam printr-o strecuratoare de tabla; daca nu ai, vezi cum te descurci), dupa care il administrezi puilor (il bagi pe gat) cate putin. daca sunt mai marisori poti sa amesteci oul cu malai (faina de porumb); abia cand sunt mari bine (le-au aparut pene) poti sa le servesti ceva insecte. Cred ca trebuie sa le dai si ceva apa cu o pipeta. Spor la treaba si multa bafta!

| YrINaismissingtheoldTPU a răspuns:

Am avut si eu:trebuie sa ii dai grau cu pensetawinking...si eu am avut si s-a facut mare happy

| Bii26 a răspuns:

Bună
Incearcă cu un ou pe care să-l fierbi apoi să i-l dai.
Pa, pa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am gasit un pui de vrabiuta si mananca melci, malai cu putina apa pana acum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am gasit unul pe care am reusit sa-l pun pe picioare, numai ca inca il hranesc cu seringa si am inteles de la medicul veterinar ca trebuie sa-l hranesc asa pana ii dispare casul de la cioc. In caz ca nu vrei sa ai grija de puisorul ala da-mi un semn si-l iau eu sa incerc sa-l salvez - d_madalina@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da nu stiu cu ce sal hranesc ajtatima va rog cai pacat de el are ochi deschisi poate zbura dor un pic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am incercat sa salvez un pui de vrabiuta, dar din pacate a murit. Si ma simt vinovata pentru ca a murit sufocandu-se. Ma gandesc ca din cauza ca i-am dat mancare si apa cu seringa. Cred ca a fost jetul seringii prea puternic si i-a intrat mancare sau apa in plamani. De aceea va rog sa pisati bine mancarea, s-o amestecati cu apa sa fie ca o pasta si oricat de hapsan ar fi puiutul, dati-i mancare incet cu seringa, cate o picatura, nu jet puternic cum am facut eu crying

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Evita seringa, hraneste-l cu pipeta daca nu papa singurel. Cumperi BlancPatee de la petshop si fa-i ca o pasta (cu apa) in care mai pui si carnita de pui tocata marunt sau galbenus de ou, din cand in cand. Atentie, trebuie hranit la fiecare ora sau chiar mai des.
Daca papa singurel puiul: carnita pui, galbenus de ou (fiert 10 minute), painica, malai, gris, pesmet, mei (il cumperi de la un petshop), patrunjel tocat fin, toate amestecate si cu putina apa, sa fie putin umede si le pui intr-o farfuriuta. Ai grija sa pui intr-alt vas si apa, are nevoie.
Uite aici ce am facut eu:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=153274
Bafta multa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu stiu dar am la mine deasupra balconului 2 sau 3 cuiburi de vrabiute si caut pe net informatii cu ce se pot hrani si sincer parca este imposibil de gasit chiar vreau sa stiu si eu cu ce se hranesc ele petru a le face o improvizatie langa cuiburi ca au nevoie mai acum in perioada friguroasa

| DrPedobear a răspuns:

Insecte, boabe de grau pe care i le bagi pe gat

| andreiadrian12 a răspuns:

Ma poti contacta pe contul TPU prin mesaj referitor a vrabiute randunele! Am o fetita copila careia ii plac, platesc oricat pentru o vrabiuta randunica femela si colivia si transportul specializat curierul dupa 15 mai iau pensia.

| Drobota_Mihai_1988 a răspuns:

Iata cele mai bune metode ca sa hranesti un pui de pasare http://cumfacsa.ro/......-de-pasare

| SefuBanilor1 a răspuns:

Crisi14 si eu am gasit astazi un pui de vrabiuta.Cum sa il hranesti? Simplu! Iei malai,bobite,ce ai tu acolo,le pui intr-o pipeta/seringa, si incerci cu unghia sau ceva sa ii deschizi ciocul si ii bagi cate o picatura, ai grija! nu ii baga prea mult ca se ineaca! de obicei se satura din 4-5 picaturi

| Mika76 a răspuns:

Si eu am gasit aseara in curte doi pui de vrabie. Intai m-am urcat cu ei pe acoperis si le-am dat drumul. Au dat din aripioare dar tot in curte au aterizat, nu au putut sa se ridice in aer. Asa ca i-am luat in casa peste noapte ca sa nu-i manance pisica. I-am cazat in cosul decorativ pentru oua de Paste, cu iarba artificiala, iar deasupra le-am lasat peste noapte o lampa aprinsa, la aprox 30 cm, ca sa nu-i friga. Unul dintre ei a refuzat sa primeasca mancare dar celalalt a deschis imediat cioculetul. I-am dat cu varful pensetei vreo 20 muste si bucatele de ou fiert, iar apa cu pipeta. Dimineata erau vioi amandoi si tipau de mama focului. I-am scos in curte pe masa, la soare si doua vrabiute au venit imediat la ei. Au zburat impreuna pana pe peluza vecinului de vis-a-vis. Acum pe ei ii aud ciripind iar pe vrabia mama o vad facand ture.Nu stiu daca am facut bine sau rau ca i-am eliberat si daca o sa supravietuiasca... Pe Discovery zic ca nu trebuie sa intervii in ciclul naturii, chiar daca ti-e mila. Ma gandesc ca cel care mananca se va descurca, iar cel care nu mananca ar fi murit oricum de foame in captivitate.

| crisi14 a răspuns:

Buna azi am gasit un pui de vrabiuta intr-o balta sad,era ud si murdar si tremura tot, am vazut cuibul si l-am lasat acolo (dar l-am scos din balta cu un servetel) cand am iesit din nou afara l-am gasit tot acolo, topaia pe acolo. Si atunci mi s-a facut mila de el si l-am luat acasa. Lam pus intr-o cutie cu o sticla cu apa calda la fund si acoperita cu niste puf si material. Dar nu stiu ce sa ii dau de mancare, am mai citit despre vrabiute pe net si am incercat so hranesc cu insecte boabe grau ou malai viermisori pisati tot sad si nu deschide ciocul crying Nu stiu ce sa facsad in rest toate sunt bine ne intelegem foarte bine vine la mine topaind si mi se aseaza ori pe umar ori in cap (nu zboara asa bine, se loveste de lucruri) se intelege bine si cu perusul meu happy acum doarme in poala la mine in buzunar la hanorac laughing deci daca ma puteti ajuta cu hranirea va multumesc din suflet pentru ca nu vreau sa il pierd m-am atasat mult de el :X Multumesc Anticipat happy

| 0madalina0 a răspuns:

Salut si eu am gasit un pui de vrabiutza calcat de masia... sad l-am luat parinti mau lasat l-am lasat sa se acomodeze in casa cea noua a doua zii l-am sters de sange i-am acoperit rana si parca dintr-o data era super voiaioasa xD i-am dat apa cu pipeta un ou fiert faramitat si am plecat la doctor cu ea pe umar happy acolo iau facut o injectie care a speriato putin si la sfarsit doctorul mi-a spus dacai fata sau baiat mi-a zis cai fata asa ca am botezat-o ingrid famlia eu cu o prietena nasi doamna mihaela si domnul Andrei happy (sunt vrabiutele mele cele mai ascultatoare). poate mesajul meu iti exprima ceva happy pa! happy