| milosbum a întrebat:

Am hotarat sa imi iau un catel, insa, fiind incepatoare, nu am idee spre ce rasa sa ma îndrept. Si aici vine intrebarea: ce caine ar fi cel mai potrivit pentru mine? Zilnic, ma intorc de la scoala la ora 3, deci s.ar putea sa stea singur (parintii mei se implica mai putin), locuiesc la tara, dar as vrea sa il pot tine in casă, nu in curte. Nu sunt o persoana foarte activa, dar ma pot descurca cu o plimbare zilnica. Ai mei spun ca un caine de talie medie (cam 60 cm) e prea mare, insa sunt si caini mici care necesită multa ingrijire, deci ce rasa credeti ca ar fi mai usor de întreținut in cazul meu? (Si de unde recomandati achizitionarea?)

Răspuns Câştigător
| wpAbby a răspuns:

Eu am un bichon maltese mini toy, este in poza de profil.Nu este greu de ingrijit, dar trebuie si el ingrijit bine.Il pieptani in fiecare zi ca sa nu i se incurce blana, il scoti afara dimineata, dupa amiaza (cand vii de la scoala) si seara, te joci cu el, nu il stresezi.

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Stă prea mult timp singur și nu este bine pentru el.

| milosbum explică (pentru anonimg):

Hmm, poate sta cu parintii mei cand sunt la scoala, la ce ma refeream e ca ei nu au prea multa rabdare sa se joace cu el, deci ma gandeam ca un caine linistit ar fi cea mai ok alegere

| anonimg a răspuns (pentru milosbum):

Este ca si un copil; dupa scoala trebuie sa iti petreci timp cu el. Si in fiecare dimineata trebuie sa il scoti afara.

| HadesSs a răspuns:

Eu am fetita de yorshire terrier are 3 anisori acum si nu trece de 2 kg, din pacate si eu sunt la servici pana la 3 si jumatate si s-a obisnuit sa stea singura, doarme.Cand ajung acasa ne jucam iesim pe afara happy. Am ales aceasta rasa pentru ca nu lasa par si sunt foarte iubitori si fideli.

| milosbum explică (pentru HadesSs):

Cred ca ar fi pe placul meu happy, desi mai am timp sa ma decid. O mica intrebare: de unde l-ai cumparat? Am auzit multe si nu prea bune despre petshopuri si anunturi...

| HadesSs a răspuns (pentru milosbum):

Am cumparat de la un crescator, e un grup pe Facebook yorshire terrier Romania cu oameni care au puisori.

| milosbum explică (pentru HadesSs):

Multumesc!

| Shooterman a răspuns:

Cauta imagini pe net si vezi daca iti place rasa Pomeranian. E frumos foc. Intre 1000 si 2000 lei puiul.

| milosbum explică (pentru Shooterman):

Suna bine! Detii unul? Daca da, mi.ar placea sa aflu mai multe de la un proprietar veritabil decat din articole random. Multumesc pentru raspuns!