| mariabahhh11 a întrebat:

Buna! am intarcat o vaca de 4 luni pentru ca am crezut ca e gestanta,dar de fapt nu a fost, si intr o zi un copil pe care îl plătesc sa mulga, a muls o si pe cea întarcata de 4 luni și a spus că i-a dat un litru de lapte, oare daca o mulge din nou o sa ii vina din nou lactatia?

1 răspuns:
| mi25 a răspuns:

Poate, dar nu-i sigur. De regula isi revine cu laptele, desigur ca nu la cantitatea avuta anterior.
Dar sunt tare nelamurit: ce fel de crescator de animale esti daca nu-ti dai seama ca vaca este gestanta? Pai o vaca daca ramane gestanta nu mai intra in calduri (nu-i mai ii vine sa se goneasca, monteze sau cum se zice la voi). Apoi o vaca nu se intarca: se intarca vitelul. Vaca nu se mai mulge. O vaca se poate mulge pana la 7 luni dupa ce a ramas gestanta, unele sunt mulse pana aproape fata.