| Anonim0246O a întrebat:

Bună. Am luat 2 hamsteri acum o ora si jumătate. Fetița asta gestantă si de cand am venit tot aleargă in rotiță. Adică fără oprire, nu știu daca e ok sa faca asta. Nu se oprește deloc de cand am luat-o.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Alearga pana oboseste, nu poate alerga la nesfarsit

totusi este bine de stiut faptul ca :

Hamsterii sunt foarte activi dupa apusul soarelui si pot alerga in rotita aflata din cusca lor chiar si 5 km pe noapte.

| Anonim0246O explică (pentru Simpatic):

Am înțeles... Îmi era teama să nu încerce ea in vreun fel sa scape de puiuți

| Lukasssz a răspuns:

Este destul de normal ca hamsterii să folosească roata pentru exerciții fizice și pentru a se distra. Această activitate este parte din comportamentul lor natural și îi ajută să își consume energia și să se mențină activi. Cu toate acestea, dacă observi că hamsterul tău gestant aleargă în roată non-stop și fără să se oprească deloc, ar putea fi un semn că este stresat sau că se simte neliniștit.
Iată câteva lucruri pe care le poți lua în considerare:
Verifică dacă roata este adecvată: Asigură-te că roata pe care o folosește hamsterul tău este suficient de mare și de solidă pentru a permite o mișcare confortabilă și sigură. Roata trebuie să fie suficient de mare încât hamsterul să poată face exerciții fără să se lovească sau să se simtă incomod.
Asigură-i un mediu confortabil: Hamsterii se simt mai confortabil și mai relaxați într-un mediu liniștit și sigur. Asigură-te că hamsterul tău are un habitat potrivit, cu ascunzători, materiale de construcție a cuibului și alte obiecte care îi pot oferi securitate și confort.
Acordă-i timp pentru odihnă: Deși exercițiul fizic este important pentru sănătatea hamsterului tău, este la fel de important să aibă timp să se odihnească și să se relaxeze. Asigură-te că hamsterul tău are momente de odihnă și liniște în timpul zilei și că este plasat într-un loc liniștit pe timpul nopții.
Monitorizează comportamentul: Dacă observi că hamsterul tău continuă să aleargă în roată fără să se oprească și după ce ai luat măsuri pentru a asigura un mediu confortabil și sigur, ar putea fi util să consulți un medic veterinar specializat în animale mici pentru a evalua starea de sănătate a hamsterului și pentru a obține sfaturi suplimentare.
În concluzie, este important să monitorizezi comportamentul hamsterului tău și să iei măsuri pentru a asigura un mediu potrivit și pentru a încuraja un comportament sănătos și echilibrat. Dacă observi orice comportament neobișnuit sau îngrijorător, nu ezita să consulți un medic veterinar.

| OneReason a răspuns:

În general, alergarea în roată pentru hamsteri este un comportament normal și sănătos. Totuși, dacă observi alte semne de neliniște sau disconfort, cum ar fi scărpinat repetat, comportament agresiv sau semne de boală, ar fi recomandat să consulți un veterinar specializat în animale mici pentru o evaluare adecvată.

Pe măsură ce hamsterul tău se acomodează și se simte mai confortabil în noua sa casă, este posibil să își regleze ritmul activității și alergării în roată. În această perioadă de tranziție, este important să îi oferi un mediu sigur, unelte de hrănire adecvate și acces la apă proaspătă pentru a-și menține starea de bine și sănătatea