| airaad a întrebat:

Am nevoie de o parere. Mai de mult i-am dat bunicii o catelusa. Dupa ce catelusa a crescut, a facut 6 pui. iar bunicamea mi-a zis ca vrea sa tina numai 1 iar pe ceilalti 5 vrea sa ii arunce.Eu cum sunt iubitoare de animale, m-am dus sa ii caut iar dupa ce i-am gasit, i-am adus innapoi la bunicamea.Am vazut ca ea nu era prea incantata ca i-am adus, asa ca i-am spus ca o sa incerc sa le gasesc eu stapani.

Astazi fratele meu mi-a spus ca trebuia sa o las sa ii arunce. "de ce ma bag eu in treburile altora?"... si tot felul de chestii care m-au descurajat.Am intrebat-o pe mama daca am facut bine ca i-am,, salvat,, iar ea nu mi-a raspuns cu prea multa incredere ca am facut un lucru bun.

Nu stiu ce sa fac. (puii sunt inca mici, cred ca inca poate sa ii arunce) Imi este asa mila de ei... nu ma simt in stare sa le gasesc 6 stapani. In plus, cainele meu o sa faca si el vreo 6 pui cat de curand asa ca trebuie sa gasesc 12 stapani. Sa o las sa ii arunce? Sa incerc sa le mai caut stapani? Daca nu o sa reusesc sa gasesc, ce o sa ma fac? As vrea sa nu ii arunce. Iubesc animalele mai ales cainii.Numai gandu ca ar putea murii ma intristeazapuppy dog eyes Ce sa fac?

5 răspunsuri:
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Pune un anunt pe internet,vorbeste cu prietenii,vecinii tai, rude, orice. poate gasesti pe cineva care vrea macar un puiut. Nu o lasa sa ii arunce sad.Nu conteaza daca sunt de rasa sau nu, au tot acelasi suflet si chiar nu trebuie sa fie chinuiti. Trebuie sa o convingi sa nu ii arunce, sa ii mai pastreze o perioada pana ce gasesti. Trebuie sa fie cineva.Fa poze si posteaza-le oriunde.Chiar si prin oras, pe la farmacii veterinare, Pet-shop...sunt multi oameni doritori de animalute.Bafta!
P.S -NU-i arunca!

| airaad explică (pentru PamfleticaTotHellenne):

Multumesc mult tuturorpuppy dog eyes aveam nevoie de o incurajare si ma bucur ca am primit cateva puppy dog eyes Nu o sa ii arunc.O sa incerc pana la urma sa le gasesc stapani... O sa pun afise pe aici si pe site-uri ..Multumesc inca o data, mi-am recapatat increderea puppy dog eyes

| hanzelik a răspuns:

Pune anunt pe net, spune ca donezi catelusi si pune si poze si ei, stai linistita ai facut bine si eu daca eram in locul tau tot asta faceam.

| airaad explică (pentru hanzelik):

Nu sunt de rasa. si ma omoara gandu puppy dog eyes da sunt asa draguti...Multumesc pentru sfat, o sa incerc si asta.happy

| angeldevil_7103 a răspuns:

Prin aceeasi situatie am trecut si eu catelusa mea a fata 4 catelusi printre care si 2 cateluse. Tatal meu a vrut sa le arunce in rau insa nu l-am lasat spunandu-i ca le voi gasi stapani sti ce am facut?
1.Am pus anunturi pe cateva site-uri de adoptii
2.Am cautat potentiali stapani, care sa aiba conditii necesare intretinerii lor
3.Tu poti sa-i dai unui centru de adoptii
Sfat:Spune-i bunicii tale ca le vei gasi stapani, Nu o lasa sa ii ucida! Ei merita mai mult de atat happywinking