| anonim_4396 a întrebat:

Am niste probleme cu catelusa mea, care are abia 1luna si jumatate. Roade tot ce prinde in ciuda efortului de a ii cumpara oase pentru ros, jucarii. de asemenea musca si maraie. Acum nu imi fac probleme pentru ca este un pui dar cand o sa fie mai mare o sa imi dea mari batai de cap. Mentionez ca maraie, musca atunci cand alerg dupa ea sa imi recuperez sosetele(boala ei) sau diferite articole si mai are o boala sa ma muste in joaca(una mai serioasa) de mana, degete. Incerc sa o dresez dar are atentia unui peste- 2 secunde apoi imi intoarce fundul si pleaca. Inca nu pot sa o scot afara, ca as alerga-o de i-ar zbura fulgii dar veterinarul a spus ca vaccinul o sa il faca mai tarziu iar cu plimbarile peste 1 luna 2. Deci niste sfaturi cum sa o dresez! Nu imi pot permite sa o duc la un centru sa o dresez. Sau sa ma linistesc sa inca este un pui si dresajul mai poate astepta?

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Este prea devreme pentru dresaj. Pana pe la un an o sa ai probleme cu rosul diferitelor lucruri.
Sunt pe net lectii de dresaj in functie de rasa cainelui.
http://www.youtube.com/watch?v=tkvGbEhm0bo

| Raluciii_3242 a răspuns:

Buna!happy. Si eu am avut aceeasi problema. Unele obiecte pe care le rodea le stropeam cu otet, dar in cazul sosetelor va fi mai greu. O poti lovi usor peste codita cand roade, cand maraie sau musca. Cainele meu s-a invatat ca atunci cand tip "Auu!" se opreste si nu mai musca. Tipa si tu cand te musca. Daca nu se opreste din cauza zgomotului, da-i o palma usoara peste codita si spune-i ca "Nu! Nu e voie". Sper ca te-am ajutat. >big grin

| DeejayAndr3y a răspuns:

Draga Bezo, roade multe lucruri pentru ca incepe sa ii se formeze coltii, trebuie sa aiba maxilare puternice, si ii vina sa roada ceva, este prea devreme pentru dresaj, dar peste 5 luni este bine, deci sa ai grija de ea si iti doresc multa bafta :d
Funda?