| iRobby a întrebat:

Salut, am nevoie de ajutorul unor detinatori de animale, caini, Caine de lupta/atac/caini mai agresivi. Mi-am cumparat acum o saptamana un pui (in momentul de fata are 6 saptamani) de Caine, Ciobanesc German, si de cateva zile incoace am o problema, cam mare cu el. Aceasta problema esta ca el musca rau de tot. Adica, nu musca, vrea sa se joace, ca da din coada foarte mult si se "zbenguie" peste tot. Nu imi pasa ca musca sau ceva de genu, dar are dintii foarte ascutiti, si este foarte puternic. Deja imi ridica mie greutatiile de 3Kg cu dintii, deci e foarte puternic, cum deja am mai zis. Am incercat cu toate felurile de jucarii pentru catei pe care le poate roade, musca, dar nu dau roade pentru ca majoritatea le-a muscat pana cand s-au spart. Si nu numai cu jucariile este problema, ieri mi-a muscat fratele de mana de i-a dat sangele, si azi l-a muscat din nou de picior si l-a cam durut, a spus el.
> Daca mi-ati putea spune cum sa-l invat/dresez sa nu ne mai muste (chiar daca el "crede" ca se joaca) primiti o mare FUNDA de la mine PLUS un VOTwinking

Răspuns Câştigător
| Danişor a răspuns:

Si eu am acceiasi problema dar violenta nu e o solutie no talking i-ai o jucarie de plus si joaca-te cu el zilnic, el te musca deeoarece e in perioada de crestere si trebuie sa-si toceasca dintii. De fiecare data cand musca dai peste bot (nu tare) a sa stie ca nu are voie sa te iti muste fratele. la cainele meu a mers. Sper ca te ajutat sfatul meubig grin
Funda?

7 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

De fiecare data cand da sa muste ii spui nu-i voie si-l ignori pentru cateva minute,daca apuca sa muste zi au si baga-i degetul sub limba,iar cand te linge zi bravo si dai o recompensa, dar imediat ca altfel nu stiu de ce i-ai dat-o. Poti folosi biscuiti de catei, batoane de catei, bucatele de piept de pui sau vita, ceva comestibil dupa care e innebunit.

| RedNose a răspuns (pentru RedNose):

Eu am o femela amstaff si la 2 luni mi-a rupt o bucata dintr-un capac de fier, dar ca sa rupa trebuia sa ridice de el si e foarte greu capacul. Acum are 3 luni jumatate si deja a inceput sa-si controleze muscatura. Iti garantez ca ciobanescul German e mic copil pe langa muscatura unui amstaff, are muscatura mult mai puternica. Mie mi-a prins degetul in capatul gurii unde nu are dintii si m-a durut foarte rau.

| Birlik65 a răspuns:

In primul rand..la 6 saptamani are dintii de lapte casunt foarte ascutiti, logic sa se joace sa muste orice catel face asa..trebuie sa-l inveti de mic ca NU are voie, la orice miscare mai agresiva se spune NU E VOIE...depinde si cum il inveti de acum... daca ii spui mereu MUSCA, I-AL.o sa ai mari probleme..trebuie invatat de mic ca nu are voie anumite chestii.

| iRobby explică (pentru Birlik65):

Oricum, eu am nevoie la "catelul" meu doar sa fie ascultator si sa nu muste pana la varsta de 5 luni, ca dupa acea o sa-l duc la un curs de dresaj, si la varsta de 1 an o sa faca un curs de dresaj tip K9, adica tot ce contine agresivitatea si asa mai departe. Pentru ca un Caine trebuie sa stie ce inseamna I-al, musca, pe el, atac si asa mai departewinking, dar daca nu te superi, pot sa-ti spun ca nu am inteles ce vrei sa spui? Un unchi de al meu, a avut aceeasi problema cu un Caine, si a tipat la el NU si NU E VOIE, si acuma mereu cand tipi la Caine, face pipi instantaneu, cea ce nu vreau sa se intample si la "cutu" meu.

| Birlik65 a răspuns (pentru iRobby):

"catelul' tau tot catel ramane atat cat este mic, nu-ti inteleg ironia...este catel, chiar si cutu..cum ii spui tu..si nu toti cateii fac pipi pe ei cand le spui NU! mai ales ca spui ca al tau este "CAINE DE LUPTA"

| iRobby explică (pentru Birlik65):

Nu am spus asta, dar daca ai fi citit atent, am spus : "pentru detinatorii de caini MAI AGRESIVI ( al meu ), sau pentru detinatorii de caini de lupta (pitbull, kangal, tibetan, Rottweiler) el meu nu este Caine de lupta, si nu va fi. Dar eu am spus CAINI DE LUPTA, pentru ca si ei sunt la "copilarie" agresivi, ok? Deci, nu-mi mai sarii in cap cu zeci si zeci de argumente, daca nu ai citit atent textul. Si faza cu pipi-ul, nu se intampla la toti cainii, dar eu ti-am spus ca nu vreau sa risc!

| Birlik65 a răspuns:

Atunci la dresaj cu el...