| Stefaniaelena1234 a întrebat:

Am o catelusa ciobanesc german de 3 luni.a inceput de ceva vreme sa muste.Inainte era draguta cand musca evident in joaca.In joaca musca si acum dar acum ca a mai crescut muscatura ei incepe sa devina chiar dureroasa.Cei drept poate e si vina mea ca am rasfatat-o insa acum nu pot sa o tin in frau nici 5 min. pentru ca ma muste de picioare, repet in joaca.Stiti vreun sfat sau orice idee aveti sa nu mai fie asa? Incerc sa fiu autoritara cu ea dar nu ma asculta.
P.S mama o mai loveste cand trage de tot felul de lucruri, are asta vreun impact asupra "violentei" ei. Uneori chiar pare agresiva nu zici ca se joaca.
Orice sfat e bine venit.Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Buna! Aceeasi problema am avut-o eu cu un rottweiller.S-a intamplat din vina mea pentru ca atat cat a fost pui il enervam si il loveam peste bot in joaca iar cand s-a facut mai mare voia sa ne jucam tot la fel doar ca avea niste colti destul de mari si durea ca naiba.Ca sa-l dezvat de aceasta joaca am luat un ardei iute si mi-am manjit degetele de la maini cu el si l-am lasat sa ma muste.A fost ultima oara cand a mai facut treaba asta si nu doar cu mine dar si cu ceilalti membrii ai familiei.E putin mai neortodox dar aici a functionat.

| EmyEmylia a răspuns:

Buna! Asa am patin si eu si mi-era cumva sa fiu mai autoritara cu ea. Cel mai bine e sa o controlezi de pe acum caci e micuta si dupa o sa fie prea tarziu. Eu o loveam cu un ziar sau o trageam de ureche (nici asa tare) cand avea apucaturile ei...incepea sa fie cam salbatica si ori asta ori o aruncau ai mei... Ps:ajuta si jucariile chițăitoare bafta!