| Ghinea_Alin_1998 a întrebat:

Am o catelusa ciobanesc de 2 luni.Cum pot s-o fac sa nu mai muste, ea crede ca se joaca fiindca asa ma jucam cu ea cand era mai mica.Acum musca copii mici.DAU FUNDA!+VOT

6 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Cand musca te musaca mai tare corecteaza,ceart-o pe un ton dur si ferm si nu te mai juca nu ea,ignor-o pentru cateva minute. Cand se joaca frumos recompenseaz-o dandu-i ceva(biscuiti de caini, piept de pui fiert, carne vita fiarta, cascaval, crenvusti etc.) si magaind-o.

| Ghinea_Alin_1998 explică (pentru RedNose):

Nu o pot ignora deoarece musca foarte tare si doare, deci, trebuie sa o bag in seama

| Mihaela1964 a răspuns:

Chiar musca in gluma, e numai un" copil", la randul ei.O sa prostesti cainele certandu-l ca musca( doar -asta ai luat-o, pentru paza) si mai ales in joaca.Mai simplu e sa nu se joace acei copii cu ea.

| tracicus a răspuns:

Prietene am avut aceiasi problema cu o catelusa rottweiler, bataie, bataie...cu ziarul, da nu lovesti cainele peste cap. Dai cu ziarul pe el, ca nu ii place. Bunica o mai lovea cu o nuelusa, si la 3 luni era sa o bage in spital cu venele de la mana dreapta sfartecate. Bunica o luat catelusa din pat, ea a muscat-o de mana, bunica a scapata si a sfartecato...

| MomentanNuAmNume a răspuns:

Salut.
fiindcă este pui,şi îi cresc colţii,simte nevoia să muşte sau să roadă ceva. dă-i o jucărie mai veche sau orice chestie mai moale pe care ar putea s-o roadă. iar dacă continuă,trebuie s-o faci să înţeleagă că tu eşti şeful. ca să fii mult mai mare decât ea, urcă-te pe o treaptă, ceart-o pe un ton,, rece", după care loveşte-o uşurel peste bot. cu timpul va înţelege că nu e bine să muşte chiar pe oricine.
Baftă!

| Razvan982013 a răspuns:

Pai ai putea sa o inveti sa nu mai muste prin mai multe feluri dar multe sunt cu durere... ai putea incerca sa folosesti propria ta metoda ca sa o facis a nu mai muste cum ar fi sa o sperii cu ceva cand vrea sa muste sau ceva de genul