| xyxy97 a întrebat:

Am o catelusa rasa teckel metis si are 10 ani. Problema este ca de cateva zile respira destul de greu si ii curge nasul? Aveti idee ce are?

1 răspuns:
| amytzzu2000 a răspuns:

Ori ii bolnava, ori trebuie sa o duci la veterinar, stai sa vad ce durata de viata are...15 ani, deci ii bolnavioara, ori are o boala: Boli de disc și disc leziuni care pot duce la paralizie. Owners should use caution while handling, and not allow their Dachshund to jump from: Cars, furniture, beds, arms, etc. They also must be kept at a healthy weight. Proprietarii ar trebui să utilizeze prudență în timpul manipulării, și să nu permită Teckel lor de a sari de la: autoturisme, mobilier, paturi, arme, etc De asemenea, ei trebuie să fie păstrate la o greutate sanatoasa. Because of the expense in treating this condition, pet insurance or a savings account for your Dachshund is a good idea. Din cauza cheltuielilor in tratarea acestei afectiuni, animale de companie de asigurare sau a unui cont de economii pentru Teckel este o idee bună. Owners should be very observant of changes in their companion and seek proper medical attention immediately. Proprietarii ar trebui să fie foarte atent de schimbări în companie lor și să caute asistență medicală corespunzătoare imediat. Just a few of the symptoms of back problems can include: Lack of appetite, stomach distress, hesitation or inability to do something they physically could do before, withdrawal from activity, unexplained squeaks or cries, weakness. Doar câteva dintre simptomele de probleme de spate pot include: Lipsa poftei de mancare, tulburarile de stomac, ezitare sau incapacitatea de a face ceva ce ar putea face fizic înainte, retragerea din activitate, chițăituri inexplicabile sau strigătele, slăbiciune. If in doubt, get to your Veterinarian for an evaluation and get an x-ray. Dacă aveți îndoieli, ajunge la medicul veterinar pentru o evaluare și să obțină un X-ray. The faster this is diagnosed and properly treated, the better the outcome. Mai repede acest lucru este diagnosticata si tratata corespunzator, mai bine rezultatul.