| ktaLINE a întrebat:

Am o catelusa(shih tzu), are aproape 3 luni, iar de o saptamana am primit-o cadou de la prietenul meu. Nu stiu cum sa o invat sa-si faca nevoile intr-un loc anume. Nu i-am pus laditza cu nisip pentru ca nu am avut, abia maine imi aduce cineva. Insa ies cu ea de 3-4 ori afara si face f rar pipi si caca. Cand o bag in casa mai sta cateva min si isi face nevoile..Am certato,intelege, stie ca nu e bine...dar tot nimic. Dupa ce face vine la mine si scheorlaie, asa imi dau seama ca a facut ceva rau. I-am dat palma la fund intr-o noapte si doua zile nu m-a bagat deloc in seama..nici nu se uita la mine..si nu mai vreau sa fac asa pentru ca eu sufar mai mult. Va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| PiTbuLuL a răspuns:

Simplu cand vezi ca face ceva ce nu-i bine ii dai peste bot si cand vezi ca face pipi sau caca o certi si ii dai una si o muti intr-un loc dupa un timp va intelege
Noroc!

| Letty03 a răspuns:

Am si eu un motan pe care l-am invatat sa-si faca nevoile. Deci, dupa ce cumperi ladita cu nisip (tu ai zis ca isi face nevoile dupa cateva min de la plimbarea de afara) dupa ce ai revenit acasa, trebuie sa o pui pe ladita si sa astepti. Fa asta mereu si o sa se obisnuiasca. Si tu trebuie sa fi Bossul, daca pleaca, du-te si adu-o inapoi.

| ilasadrian a răspuns:

Pai daca nu esti la bloc si esti la casa, atunci cand isi face nevoile scoate-l afara si lasa vreo 5 minute succes:

| ktaLINE explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi. O sa incerc si cu ladita si cu ziarul(pe rand) poate invata la un moment dat.
P.S. : Momentan stau la casa, dar dupa ce incepe facultatea ma mut iar la apartament si nu o sa mai pot iesi asa des cu ea afara.